-1 C
Nitra
streda, 19 januára, 2022

Maloletí pacienti a ženy rodičky by mohli mať právo na sprevádzajúcu osobu

Maloletí pacienti, ako aj ženy rodičky by mohli získať právo na sprevádzajúcu osobu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorou sa menia aj ďalšie zákony. Do Národnej rady (NR) SR návrh predložili koaliční poslanci.
      „Aj napriek tomu, že naše zdravotníctvo je v neuspokojivom stave, nemôžeme poľaviť z citlivosti a starostlivosti o tých najzraniteľnejších,“ skonštatovala na tlačovej konferencii poslankyňa a jedna z predkladateľov návrhu Vladimíra Marcinková (Za ľudí).
      Maloletý pacient by mohol mať právo na prítomnosť zákonného zástupcu, respektíve inú blízku osobu či opatrovníka. Žena rodička by mohla mať pri pôrode blízku osobu, respektíve osobu, ktorú si sama určí.
      Poslanci upozorňujú na nedostatky v súvislosti s ochranou súkromia pacientov, ktoré sa týkajú aj účasti sprevádzajúcej osoby. Upozornili na časté a nedôvodné odopretie ich prítomnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo iné obmedzovanie kontaktu pacienta so sprevádzajúcou osobou.
      V návrhu predkladatelia pripomenuli záväzok štátu zohľadňovať najlepší záujem dieťaťa aj pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Nepretržitú prítomnosť rodičov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nemožno považovať napríklad pri ústavnej starostlivosti za bežnú návštevu. Dieťa má pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti právo na nepretržitú prítomnosť rodičov,“ upozorňujú v návrhu poslanci.
      Právo na nepretržitú prítomnosť sprevádzajúcej osoby podľa výberu ženy rodičky je podľa poslancov súčasťou práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života „a v žiadnom prípade by nemala byť vnímaná ako nadštandardná služba“.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články