-8.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Madunice: Poslanci rozhodli o zrušení obecnej polície, zriadili ju po brutálnej vražde obyvateľa

V Maduniciach v okrese Hlohovec po desiatich rokoch končí obecná polícia. O jej zrušení k 31. decembru tohto roka rozhodli na návrh starostky Aleny Jelušovej obecní poslanci.

Agentúre SITA to potvrdil náčelník obecnej polície Štefan Kessl. Podľa dôvodovej správy polícia splnila svoje poslanie najmä v prvých rokoch po svojom zriadení. Obec, ktorá má 2 300 obyvateľov, jej zrušením ušetrí tisícky eur ročne.

Obecnú políciu v Maduniciach zriadili po brutálnej vražde miestneho obyvateľa Andreja Poláka v roku 2011. V dedine bolo po tejto tragickej udalosti veľké napätie medzi rómskou komunitou a ostatnými obyvateľmi. Obecné zastupiteľstvo sa vtedy rozhodlo riešiť bezpečnostnú situáciu práve obecnou políciou, ktorá začala fungovať v roku 2012. Jej príslušníci dozerali na verejný poriadok a asistovali pri kultúrnych, športových a iných podujatiach.

Polícia mala zo začiatku troch príslušníkov, neskôr dvoch a v poslednom období bol jej jediným zamestnancom len náčelník Štefan Kessl. Bezpečnostnú situáciu v obci sa podľa jeho vyjadrenia podarilo stabilizovať, zároveň rozumie tomu, že obec v súčasnej situácii potrebuje peniaze inde. Napriek tomu si myslí, že k zrušeniu obecnej polície došlo veľmi rýchlo a bez dostatočného vyhodnotenia argumentov za a proti zrušeniu.

Madunice: Poslanci rozhodli o zrušení obecnej polície, zriadili ju po brutálnej vražde obyvateľa
Obec Madunice, foto Martin Čulák, madunice.sk

Obec Madunice plánuje ušetrené finančné prostriedky použiť na krytie nákladov rozpočtu na prevádzku verejných obecných zariadení, podporu miestnych spolkov a organizácií, ako aj na povinné spolufinancovanie pri dotačných schémach eurofondov a štátneho rozpočtu.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články