-0.2 C
Nitra
streda, 29 marca, 2023

Maďarsko sa zapojí sa do ochrany vzdušného priestoru Slovenska

Maďarsko sa pripojí k Česku a Poľsku a zapojí sa do ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Informoval o tom poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pri príležitosti zahraničnej pracovnej cesty do Maďarska.

Maďarsko sa zapojí sa do ochrany vzdušného priestoru Slovenska
V Budapešti absolvoval rokovanie s ministrom obrany Maďarska Kristófom Szalay-Bobrovniczkým. (zdroj: fb JNMOSR)

V Budapešti absolvoval rokovanie s ministrom obrany Maďarska Kristófom Szalay-Bobrovniczkým. Hlavnými témami boli aktuálne otázky bezpečnostnej a obrannej politiky, situácia na Ukrajine i ďalšie možnosti spolupráce v rámci Vyšehradskej skupiny vrátane ochrany vzdušného priestoru SR. Informovala o tom tlačovej správe hovorkyňa rezortu obrany Martina Kakaščíková.

Ako uviedol Naď, po Česku a Poľsku bude slovenské nebo chrániť aj Maďarsko a vznikne tak reálny vyšehradský projekt, ktorý preukazuje dôležitosť V4 ako významnej platformy pre spoluprácu našich krajín. „Ide o pozitívny krok, ktorý bude z vojenského i politického hľadiska pre všetkých zúčastnených pridanou hodnotou,“ zhodnotil Naď. Priblížil, že zámerom je podpísať spoločnú politickú deklaráciu o ochrane vzdušného priestoru Slovenska na stretnutí ministrov obrany V4 v júni 2023. Dovtedy experti slovenského rezortu obrany pripravia znenie technickej dohody, ktorá upraví všeobecné a praktické aspekty tejto spolupráce.

Minister obrany Naď hovoril so svojím maďarským náprotivkom aj o situácii na Ukrajine, aktuálnych transatlantických procesoch, ako aj o bezpečnostnej situácii na západnom Balkáne. Okrem toho dvojica spoločne zdieľala skúsenosti z napredovania modernizácie ozbrojených síl v oboch krajinách i z fungovania aliančných bojových zoskupení, ktoré v reakcii na ruskú agresiu vznikli na území SR i na území Maďarska. Súčasťou diskusie boli aj témy obrannej spolupráce v rámci zoskupenia krajín V4, ktorému SR predsedá do 30. júna 2023. Minister Naď v tejto súvislosti ocenil dobrú úroveň spolupráce s Maďarskom na najviditeľnejšom spoločnom projekte – Bojovej skupine EÚ krajín V4, ktorá je v pohotovosti v prvej polovici roku 2023.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x