17 C
Nitra
sobota, 12 augusta, 2023

Maďari nám tu ukázali „z mosta do (s)prosta“. Namiesto slovenskej vyvesili zástavu – ruskú

Dostali sme poriadne po papuli. Maďari totiž na moste Márie Valérie vyvesili namiesto slovenskej ruskú zástavu. A pri tom všetkom sa náš premiér Heger iba priblblo usmieval a hovoril o úcte a rešpekte.

Maďari nám tu ukázali „z mosta do (s)prosta“. Namiesto slovenskej vyvesili zástavu - ruskú

Takéto obrovské faux post by sa pri oficiálnom stretnutí premiérov Slovenska a Maďarska stať rozhodne nemalo. Ibaže je to jednej zo strán absolútne jedno. Ako sa ukázalo, tu to bolo jednom obom stranám, pretože náš premiér Eduard Heger skutočnosť, že namiesto slovenskej vyvesili Maďari ruskú zástavu úspešne odignoroval. Podľa portálu noviny.sk Heger pri tej príležitosti zdôraznil, že dôležitá je komunikácia. Touto „komunikáciou“ bolo z maďarskej strany ale povedané asi všetko.

Tie väzby sú, ale aby sme si naďalej preukazovali úctu a rešpekt

Obaja premiéri, teda slovenský Eduard Heger a maďarský Viktor Orbán, 130-ročný most Márie Valérie ocenili ako úspešný projekt dvoch dobrých susedov. Hovorili pri ňom aj o mimoriadne dobrých vzťahoch medzi obomi národmi. A to i napriek tomu, že konštrukciu takmer 130-ročného mosta, ktorý spája naše Štúrovo a maďarský Osztrihom, zdobila popri maďarskej zástave namiesto slovenskej – ruská. Náš Pán premiér Heger však zdôraznil, že nie zástava je dôležitá, ale komunikácia.

„Mojou túžbou je, aby sa každý občan Slovenska cítil na Slovensku doma. Práve toto je takým miestom, kde vidíme, že tie väzby sú, ale aby sme si naďalej preukazovali úctu a rešpekt,“ povedal náš premiér Eduard Heger. A veru Maďari nám ruskou zástavou prejavili vskutku veľkú úctu aj rešpekt. „Je dôležité, aby sme si preukazovali vzájomnú úctu a rešpekt, takto vzťahy fungujú najlepšie,“ pokračoval v načatej, pri ruskej zástave doslova smiešnej rétorike Heger. Však každému musí byť jasné, že ruská zástava namiesto slovenskej je naozaj výrazným dôkazom vzájomnej úcty a rešpektu. Že, PÁN slovenský premiér.

To fakt? Neexistujú dva národy, ktoré nahliadajú na svet tak podobne

Takmer 130-ročný most Márie Valérie bol v priebehu rokov nielen podpálený a vyhodený do vzduchu, ale pred 20-timi rokmi aj opätovne obnovený. A tak sa pri ňom obaja premiéri v superlatívoch doslova predbiehali. „Neexistujú dva národy, ktoré nahliadajú na svet tak podobne ako Slováci a Maďari. Jediná vec, ktorá nás v skutku delí, je náš jazyk. Dovtedy si úplne dokonale rozumieme, kým nezačneme rozprávať,“povedal s miernym úškrnkom Orbán, ktorý sa márne snažil napraviť škandál s ruskou zástavou.

Apropo, boli by sme aj vtedy dva národy, ktoré delí iba odlišný jazyk, keby na moste visela namiesto maďarskej napríklad taliansky zástava, ktorá má tiež rovnaké sfarbenie pruhov? A tváril by sa rovnako bratsky, keby Slovensko skupovalo maďarskú pôdu a hralo sa na „pomocníka“? To, že nás majú Maďari ako Jánošíka úplne na háku, nám ukázali viac ako jasne – „z mosta do (s)prosta“.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články