-5.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Macron: Francúzsko postaví 14 nových jadrových reaktorov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyzval na „znovuzrodenie“ francúzskeho jadrového priemyslu s tým, že chce, aby sa postavilo až 14 nových reaktorov, čím by sa podporil prechod krajiny od fosílnych palív k atómovej energii.
      

„To, k čomu dnes musíme prikročiť – pretože je na to tá správna chvíľa -, je znovuzrodenie francúzskeho jadrového priemyslu,“ vyhlásil Macron podľa agentúry AFP počas návštevy strategickej továrne na výrobu turbín v meste Belfort na severovýchode krajiny.
      „Chcem, aby sa postavilo šesť (európskych tlakovodných reaktorov typu) EPR2, a spustíme štúdie na výstavbu ďalších ôsmich,“ povedal francúzsky prezident. Poukazoval na reaktory novej generácie, ktoré vyvíja štátny energetický gigant Électricité de France (EDF).

Jan MACEK: Elektroauto nie je auto, je to ideológia
      

Macron priznal, že Francúzsko v uplynulom desaťročí po jadrovej katastrofe v japonskej elektrárni Fukušima v roku 2011 neinvestovalo do svojho atómového priemyslu.
      „Niektoré krajiny učinili radikálne rozhodnutia a otočili sa chrbtom k jadrovej energii. Francúzsko tak nespravilo, ale ani neinvestovalo, pretože malo pochybnosti,“ dodal.
      

Macron označil francúzske jadrové dozorné orgány za „neprekonateľné“ vo svojej prísnosti a profesionalite, pričom rozhodnutie vybudovať nové jadrové elektrárne nazval „voľbou pokroku a dôvery vo vedu a techniku“.
      Šéf Elyzejského paláca zároveň oznámil, že sa bude usilovať o predĺženie životnosti všetkých existujúcich atómových elektrární vo Francúzsku – pokiaľ to dovolia bezpečnostné kritériá – a bude hľadať nové masívne investície do obnoviteľných zdrojov energie, ako je veterná a solárna energia.
      „Nezostáva nám nič iné, len sa spoľahnúť na tieto dva piliere,“ zakončil Macron.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články