4.7 C
Nitra
streda, 1 decembra, 2021

M. Mandzák: Vítam zmenu právnej kvalifikácie v tzv. kauze motákov Mariana K.

 Bratislava (TASR) – Na augustovom hlavnom pojednávaní s podnikateľom Marianom K. bude vykonané dokazovanie v súlade s návrhmi prokuratúry, ako aj s návrhmi obhajoby. Uviedol to médiám dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín Branislav Murgaš po skončení stredajšieho verejného zasadnutia.
      „V zásade ja som v podanej obžalobe tento skutok kvalifikoval ako zločin marenia spravodlivosti v štádiu prípravy s tým, že predseda senátu po naštudovaní tejto trestnej veci rozhodol, že skutok tak, ako je uvedený v obžalobe, ktorú som podával, vykazuje znaky trestného činu,“ uviedol prokurátor.
      Zdôraznil, že predseda senátu Okresného súdu (OS) Bratislava I sa v stredu stotožnil s touto právnou kvalifikáciou, ale má byť toho názoru, že skutková veta tak, ako bola naformulovaná v obžalobe, napĺňa znaky inej skutkovej podstaty trestného činu. A to zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy.
      „Zatiaľ nie je možné konštatovať jednoznačne, že právna kvalifikácia sa ešte nemôže zmeniť v priebehu hlavného pojednávania. Pokiaľ ide o trestnú sadzbu v prípade pôvodne podanej obžaloby, išlo teda o pokus marenia spravodlivosti so základnou trestnou sadzbou v rozpätí jeden až šesť rokov. V tomto prípade by malo ísť o trestnú sadzbu tri až osem rokov,“ dodal Murgaš.
      Obhajca Mariana K. Michal Mandzák uvítal, že predseda senátu OS Bratislava I a senát ako taký rozhodol takýmto spôsobom, že nejde o trestný čin marenia spravodlivosti. „Tá právna kvalifikácia bola od začiatku nezmyselná, na to sme poukazovali od začiatku prípravného konania. Z hľadiska právnej kvalifikácie je síce prísnejšia, ale z hľadiska dôkazného stavu sa výrazne posilňujú pozície obhajoby. Takže preukázať, že môj klient mal navádzať niekoho na krivú výpoveď, je v tomto dôkaznom stave absolútne minimálne,“ zdôraznil Mandzák.
      Senát OS Bratislava I začal v stredu popoludní konať na verejnom zasadnutí v kauze tzv. motákov obžalovaného podnikateľa Mariana K. Po približne pol hodine súd aj vytýčil termín hlavného pojednávania najskôr na termíny 9. až 11. augusta. Potom ich záverom zmenil na termín 10. až 11. augusta z dôvodu súbehu pojednávaní obhajoby. Marian K. sa na zasadnutie nenechal eskortovať z výkonu trestu odňatia slobody a dal svojmu obhajcovi súhlas na konanie v neprítomnosti. Obžaloba bola podaná 21. apríla 2021.
      Marian K. mal posielať z väzby motáky cez Petra Tótha. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby to uviedol vlani v jednej zo svedeckých výpovedí na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka.

Foto: TASR

Prečítajte si tiež

Najnovšie články