14.2 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Luxemburský PREMIÉR sa po obvineniach z plagiátorstva VZDAL akademického titulu

Luxemburský premiér Xavier Bettel v utorok oznámil, že sa vzdáva svojho akademického titulu, ktorý získal v roku 1999, po tom, ako bol obvinený z plagiátorstva.

Informovala o tom agentúra AFP.
      

Bettel uviedol, že požiadal francúzsku Lotrinskú univerzitu (Université de Lorraine) o anulovanie magisterského titulu, ktorý získal v roku 1999, aby „odstránil akékoľvek pochybnosti“ spojené s titulom a aby „sa vyhol strate dôvery v akademickej práci“.
Vo svojom vyhlásení sa nepriznal k plagiátorstvu, no uviedol, že „jeho zámerom nebolo v tom čase niekoho zavádzať“.

Pred dvadsiatimi rokmi „zabudol“ citovať

Bettela začali z plagiátorstva obviňovať vlani v októbri po tom, ako luxemburský spravodajský portál reporter.lu prišiel s tvrdeniami, že „viac ako tri štvrtiny“ Bettelovej záverečnej práce z roku 1998 na tému reforiem európskych volieb boli prebraté zo zdroja, ktorý nebol odcitovaný.
Bettel vtedy uviedol, že si presne nepamätá, ako postupoval pri písaní práce pred vyše dvoma desaťročiami, priznal však, že „mohol, teda mal spraviť veci inak“.
Luxemburský premiér je vyštudovaný právnik a na Lotrinskej univerzite vo Francúzsku získal magistersky titul z práva.
      

Samotná univerzita vo svojom vyhlásení uviedla, že po vnútornom vyšetrovaní požiadala Bettela, aby prepracoval svoju záverečnú prácu, aby do nej zapracoval chýbajúce citácie a prácu prispôsobil súčasným štandardom týkajúcim sa odkazovania na iné práce. Univerzita tiež uviedla, že o výsledkoch vyšetrovania oboznámila Bettela v pondelok.
Podľa Bettela vyšetrovanie univerzity viedlo k záveru, že jeho práca je „originál“, hoci priznal, že neuviedol „samostatné textové odkazy na jednotlivé pasáže, čo možno považovať za formu plagiátorstva“.
      

„Vzniknutá situácia ma mrzí a požiadal som univerzitu, aby akceptovala moje ospravedlnenie a rozhodnutie,“ uviedol Bettel.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články