18.2 C
Nitra
utorok, 24 mája, 2022

Ľuboš Jančík z Bruselu: Krajiny EÚ si budú môcť zaviesť jednu super zníženú sadzbu vo výške menej ako 5 percent a jednu takzvanú „nulovú sadzbu“

Štátny tajomník Ministerstva financií SR Ľuboš Jančík sa v utorok zúčastnil pravidelného stretnutia ministrov financií Európskej únie v Bruseli. Na rokovaní Rady Ecofin sa členským štátom po štyroch rokoch podarilo dosiahnuť dohodu o sadzbách dane z pridanej hodnoty.
      Členské štáty Európskej únie dosiahli dohodu o kompromisnom návrhu v prípade sadzieb dane z pridanej hodnoty. Najdôležitejšie aspekty, ktoré prináša, sú väčšia flexibilita pri uplatňovaní znížených sadzieb a najmä umožnenie jednoduchšieho prístupu k zmenám legislatívy v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania na jednotnom trhu EÚ.

Ľuboš Jančík z Bruselu: Krajiny EÚ si budú môcť zaviesť jednu super zníženú sadzbu vo výške menej ako 5 percent a jednu takzvanú „nulovú sadzbu“


      Návrh dáva napríklad možnosť členským štátom zaviesť dve znížené sadzby DPH vo výške nie menej ako 5 percent, no najviac na 24 položiek. Krajiny EÚ si budú môcť okrem toho zaviesť aj jednu super zníženú sadzbu vo výške menej ako 5 percent a jednu takzvanú „nulovú sadzbu“, avšak len na vybrané položky. Ide najmä o potraviny, zdravotnícke pomôcky či lieky. Návrh zároveň reflektuje ukončenie znížených sadzieb pre environmentálne škodlivé produkty v súlade so Zelenou dohodou EÚ.


      Podľa členských štátov predstavuje zavŕšenie niekoľkoročnej práce a je zároveň dostatočne vyvážený. „Veľmi si vážim obrovské vynaložené úsilie a osobne si myslím, že by malo byť korunované úspechom,“ zdôraznil štátny tajomník MF SR Ľuboš Jančík v Bruseli a zároveň návrh podporil.
      Slovensko rovnako privítalo pokrok dosiahnutý slovinským predsedníctvom v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí, pričom obzvlášť vyzdvihlo dosiahnutie všeobecnej pozície Rady k návrhu nariadenia o prevode prostriedkov. „Chcem zdôrazniť, že vzhľadom na protikorupčné pozadie našej vlády, sme naďalej odhodlaní pracovať na silnejšom a efektívnejšom rámci dohľadu pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu,“ povedal štátny tajomník MF SR Ľuboš Jančík, ktorý zároveň privítal aj balík opatrení pre rozvoj jednotného kapitálového trhu (CMU).
      Slovensko v tomto smere vyzdvihlo dve kľúčové opatrenia, ktorých prijatie je nevyhnutné pre naplnenie cieľov – zvýšenie finančnej gramotnosti a potrebu harmonizácie vnútroštátnych zákonov o solventnosti.

      TASR o tom dnes informoval Tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články