-0.6 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Literárny fond ocenil novinársku tvorbu za rok 2020, bodovali aj fotoreportéri TASR

Literárny fond (LF) ocenil novinársku tvorbu v roku 2020. Do súťaže o výročnú cenu LF, ktorú vyhlasuje výbor sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu, sa prihlásilo 85 súťažiacich so 189 príspevkami z oblasti spravodajstva, publicistiky a novinárskej fotografie.
      Výročnú cenu v kategórii publicistika získali Andrej Barát (denník Pravda), Tomáš Vašuta (Magazín INDEX), Marcel Hanáček (RTVS, Rádio Regina Západ) a Ivan Brada (RTVS, Slovenská televízia). V kategórii spravodajstvo získali toto ocenenie autorská dvojica Roman Cuprik, Matúš Burčík (denník SME) a Andrej Bálint (Správy RTVS).

      V kategórii novinárska fotografia patrí výročná cena LF Jaroslavovi Novákovi z Tlačovej agentúry Slovenskej republiky za fotografiu Predčasné lúčenie sa s koronavírusom. „Vznikla úplne náhodou počas minuloročnej služobnej cesty do Prahy, kde som mal fotografovať výstavu o Štefánikovi. Tam som sa dozvedel, že na Karlovom moste sa niečo deje,“ povedal pre TASR Novák, ktorému fotografia netradičnej akcie priniesla aj nomináciu na Czech Press Photo. „Zachytáva 500-metrový stôl s jedlom, za ktorým Pražania oslavovali predčasný koniec pandemických opatrení,“ dodal.


      Mimoriadnu cenu LF za novinársku tvorbu v roku 2020 dostal v kategórii publicistika v podkategórii internetové médiá Ľubomír Souček za monotematickú sériu blogov o financovaní slovenského športu, v skupine rozhlas uspel Lukáš Mano (RTVS, Rádio Slovensko) a v podkategórii televízia Katarína Začková (RTVS). V kategórii spravodajstvo získala mimoriadnu cenu LF Jana Veľasová (TV Joj).
      Prémie za novinársku tvorbu za rok 2020 dostali v kategórii publicistika Nina Sobotovičová (denník SME) a Dan Himič (týždenník Téma), v podkategórii internetové médiá Gabriela Bachárová (www.ahojmama.sk). V skupine rozhlas sa o prémie podelili Jaroslav Rozsíval a Jana Hevešiová (obaja Slovenský rozhlas), v časti televízia Lýdia Kokavcová a Dominika Mičechová (obe RTVS). V kategórii spravodajstvo patrí prémia Kataríne Gécziovej (denník Korzár + www.korzar.sk), Petrovi Kováčovi (SME), v časti rozhlas Viktórii Doričovej (RTVS) a v podkategórii televízia Marii Balážovej Melníkovej a Jozefovi Kubánkovi (obaja RTVS).


      V kategórii novinárska fotografia patrí prémia LF Jozefovi Jakubčovi (denník SME) a Radovanovi Stoklasovi, fotoreportér TASR ju získal za sériu fotografií Pandemický rok 2020. „Priniesol mozaiku diania na Slovensku počas pandémie a v niekoľkých obrázkoch vystihol a zhrnul podstatu diania,“ zhodnotil vedúci obrazovej redakcie TASR Michal Svítok a obom oceneným kolegom poďakoval za perfektnú prácu: „Opäť sa ukázalo, že sme ako redakcia malý, ale skvelý tím ľudí nadšených pre fotografiu a spravodajstvo.“
      LF tiež po šiesty raz odovzdal Cenu Romana Kaliského, ktorú udeľuje výbor sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu od roku 2016 významnej osobnosti slovenskej žurnalistiky. Laureátkou ocenenia za významný prínos v oblasti žurnalistiky sa stala novinárka a spisovateľka Helena Dvořáková.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Prečítajte si tiež

Najnovšie články