-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Levice: Vlani darovalo v nemocnici krv takmer 2500 darcov

V priebehu minulého roka prišlo do levickej nemocnice darovať krv 2477 darcov. Podľa vedúcej laborantky hematologicko-transfúziologického oddelenia Uršule Macalákovej to svedčí o tom, že nemocnica má vybudovanú dobrú darcovskú základňu.

Ako pripomenula, súčasťou práce zdravotníkov nie je iba odber, skladovanie a príprava krvi, ale aj výchova mladých ľudí k darcovstvu. „V roku 2020 sme mali 2089 odberov krvi a v roku 2021 ich bolo 2477, pričom 293 z nich bolo prvodarcov. Medzi našimi darcami máme viac takých, ktorí darovali krv už viac ako stokrát,“ skonštatovala Macaláková.

Darovať krv môžu v súčasnosti aj darcovia, ktorí nie sú očkovaní proti koronavírusu. „Nemusia sa preukázať ani negatívnym testom, nemôžu však mať žiadne príznaky akútneho respiračného ochorenia. Darcovia očkovaní druhou dávkou mRNA vakcíny môžu darovať krv po uplynutí 14 dní a po prvej dávke očkovacej vakcíny od AstryZeneca a Johnson & Johnson po uplynutí 28 dní. Momentálne podmienky darovania krvi sú vždy v zmysle platných pandemických ustanovení,“ doplnila Macaláková.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články