13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Leopoldov: Obnovili pomník letca Jarolíma Gucmana

Pomník letca Jarolíma Gucmana, ktorý padol počas druhej svetovej vojny v Ostravskej operácii 28. apríla 1945, obnovili.

Mesto Leopoldov získalo dotáciu vo výške 2000 eur z rozpočtovej rezervy predsedu vlády SR na opravu vojnových hrobov. Využili ich, ako mesto uvádza na webe, na odstránenie nečistôt a obnovu písma.
      Leopoldovský pomník je súčasťou parku na Námestí svätého Ignáca. Pôvodne stál na jeho kamennom podstavci tank. Až neskôr ho vystriedalo sochárske dielo z kameňa zobrazujúce vrtuľu lietadla. Pripomína rodáka, 24-ročného príslušníka 1. československej leteckej divízie, ktorý podľahol zraneniam spôsobeným haváriou po zásahu lietadla. Jeho rodný Leopoldov už bol v tom čase oslobodený.

Rotmajster Gucman je pochovaný neďaleko miesta havárie pri meste Ratibor v Poľsku. V knihe Z Buzuluku do Prahy ho spomína generál a neskorší prezident Ludvík Svoboda a rodák Milan Piovarči napísal jeho biografiu Najmladší pilot pluku, ktorú v roku 2012 vydalo mesto Leopoldov.

Zdroj: TASR

Foto: gomoravia.cz NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články