3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Legenda Moravčík: Čo je to s nitrianskym futbalom?

Futbalistom FC Nitra sa nepodarilo zachrániť sa v najvyššej súťaži. Po všetkých tých problémoch, ktoré sa v klube pod Zoborom nakopili, sa to ale nemožno ani veľmi čudovať. Čo je však najhoršie, dnes ešte nikto nevie, čo bude ďalej.

Hlavou nad tým, čo sa v jeho rodnej Nitričke robí krúti aj legenda futbalu pod Zoborom Ľubomír Moravčík. Ten dokonca istý čas v klubových štruktúrach aj pracoval, lenže noví majitelia z nich postupne vypoklonkovali i jeho. Nitra je, ako informuje portál cas.sk, však pre „Riťka“ stále jeho srdcovou záležitosťou.

V klube sa striedali nielen majitelia, ale aj tréneri doslova ako ponožky

 Nitra sa po uplynulom ročníku rozlúčila s našou najvyššou futbalovou súťažou a po štyroch rokov v nej putuje jej „A“ mužstvo o stupienok nižšie. Teda aspoň zatiaľ to tak vyzerá, no skutočnosť môže byť ešte černejšia. Podľa Ľuba Moravčíka je to, čo sa FC Nitra stalo je iba odrazom nejasných pomerov v klube za ostatného takmer trištvrte roka. V klube sa totiž striedali nielen majitelia, ale aj tréneri doslova ako ponožky. Prirodzene, to malo svoj dosah aj na výplaty pre hráčov, ktoré nie všetci dostávali tak, ako mali zakotvené v zmluvách. I preto je vypadnutie FC Nitra logické, a podľa vynikajúceho stredopoliara, reprezentanta a hráča škótskeho Celticu Glasgow, francúzskych AS Saint Etienne a SC Bastia či nemecký MSV Dusiburg tvrdí, aj zaslúžené.

„Je to odraz nejasných pomerov v klube, ktorého vážne problémy čakajú aj ďalej,“ tvrdí Moravčík. A má pravdu, pretože Nitra nedostala licenciu pre budúci ročník a veľké starosti bude mať aj s tým, či vôbec na svojom štadióne bude môcť hrať. Mesto, ktorému krásne vynovený štadión patrí, si dalo totiž podmienku, že ak tam chce FC Nitra hrať, musí to byť I. alebo II. liga. „Dlhy, ktoré klub má sa samé nevymažú a klub môže fungovať len vtedy, keď súčasné vedenia odíde a začne sa úplne od nuly,“ myslí si „Riťko“, podľa ktorého táto Nitry musí padnúť.

„Riťko“ bude chodiť na FC Nitra aj keď bude hrať druhú, alebo tretiu ligu.

Je totiž veľmi málo pravdepodobné, že súčasní majitelia, manželia Ján a Erika Karovci, do neho nalejú potrebné množstvo peňazí. A prečo nie je „Riťko“ v štruktúrach klubu? „Pozície člena predstavenstva som sa vzdal sám a šiel som robiť športového riaditeľa mládeže. Z nej ma však po nástupe „vysánkovali“ po príchode Ukrajinci. Peniaze zo zväzu mi síce chodili, ale od klubu som nedostal výplatu osem mesiacov. Keď ma vyhodili, tak mi Ukrajinci aspoň všetko podľa zmluvy vyplatili,“ spomína na neľahké obdobie Moravčík, podľa ktorého je lepšie začať odznova, robiť to amatérsky a za menej peňazí, ale poctivo, a nie nepoctivo bez peňazí.

„Riťko“ priznáva, že dnes je šťastný, že nie je v nitrianskom futbale, ale zároveň nešťastný, ako to s ním dopadlo. „Bol by som veľmi rád, keby som bol v ňom opäť, no za úplne iných okolností. S podporou mesta, kraja, sponzorov. Potom môžu prísť súkromné peniaze, ktoré rozhodnú, či budeme hrať Ligu majstrov, druhú alebo tretiu ligu,“ netají Ľubo Moravčík a priznáva, že bude chodiť nielen na druhú, ale ak by Nitra spadla do tretej ligy, tak aj na ňu. „Mám elektrický bicykel, tak prídem na ňom, dám si pivko, pozriem zápas a podebatujem s kamarátmi. Živý futbal ma aj preto baví viac ako ten v televízii,“ netají „Riťko“.

Reagovať na článok môžete na redakcia@nitranoviny.sk

Foto: Najslávnejšie futbalové chvíle zažil Ľubo Moravčík v drese škótskeho veľkoklubu Celtic Glasgow. Zdroj: uefa.com

Jozef Uhlárik

Prečítajte si tiež

Najnovšie články