-8.9 C
Nitra
pondelok, 30 januára, 2023

Laboranti v levickej nemocnici vyšetrili za rok takmer milión vzoriek

Oddelenie klinickej biochémie v levickej nemocnici za rok vyšetrilo takmer milión vzoriek. Pandémia ochorenia COVID-19 tak výrazne zaťažila kapacity oddelenia a ovplyvnila aj skladbu vyšetrení.

Podľa slov primárky Vlasty Mackovej vykonáva oddelenie klinickej biochémie základné a špecializované testy biologických materiálov pre všetky oddelenia nemocnice a ambulancie. „Spracúvajú sa tu krvné vzorky, moč, stolica, likvor, žalúdočný obsah a pot. V roku 2021 bolo vystavených približne 350.000 žiadaniek a realizovali sme takmer jeden milión vyšetrení,“ uviedla Macková.

Laboranti v levickej nemocnici vyšetrili za rok takmer milión vzoriek
Foto: Ilustračné, nsplm.sk NN

Ako pripomenula, laboranti si museli zvyknúť nielen na vysoký počet vyšetrení, ale aj na ich novú skladbu. „Súvisí to predovšetkým s ochorením COVID-19. Robíme viacero vyšetrení SARS-CoV-2, rýchlu PCR diagnostiku koronavírusu, vyšetrenia na protilátky proti SARS-CoV-2 po prekonaní ochorenia aj po očkovaní,“ vysvetlila primárka.

Zvládať vysokú záťaž pomohla oddeleniu aj rekonštrukcia, ktorá tam pred časom prebehla. Počas nej bolo vybudované centrálne laboratórium s vynoveným prístrojovým vybavením. „Pribudli dva nové modulárne systémy cobas 6000 a močový analyzátor. Rýchle PCR je možné vďaka novému analyzátoru pre rýchlu diagnostiku,“ doplnila Macková.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články