1.1 C
Nitra
sobota, 2 decembra, 2023

Kvetinový trh pri kaštieli v Betliari budú sprevádzať špeciálne prehliadky

Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Betliar aj tento rok chystá v areáli kaštieľa Andrássyovcov v Betliari Kvetinový trh. Spolu s remeselníckym trhom sa uskutoční prvý májový víkend (6.-7. 5.). Súčasťou podujatia budú aj špeciálne prehliadky kaštieľa. Pre TASR to zo SNM – Múzea Betliar uviedla Veronika Straková.

„Z historických archívnych údajov vieme, že súčasťou tohto areálu boli aj skleníky, kde sa pestovalo tropické ovocie či veľké rozárium – teda miesto na pestovanie ruží. V našom historickom parku sa nachádza viacero nepôvodných cudzokrajných drevín, ktoré ho ozvláštňujú. Tieto dreviny sem privážali,“ uviedla.

Podujatie organizujú od roku 2016. V budúcnosti sa podľa jej slov možno inšpirujú aj kvetinovým sprievodom, ktorým šľachta kedysi vítala jarné obdobie. „Konal sa vo Viedni, išlo o veľký sprievod šľachtických kočov, ktoré boli vyzdobené kvetmi a girlandami,“ vysvetlila Straková.

Pripomenula tiež, že pri každom podujatí sa snažia pripraviť pre verejnosť aj špeciálne prehliadky zo zákulisia životného štýlu aristokracie. V súvislosti s nadchádzajúcim Kvetinovým trhom pôjde o prehliadky s názvom „Šľachtické a šľachtené. Kvety v zbierkach Andrássyovcov“. Prebiehať budú v sobotu každú hodinu od 11.00 do 16.00 h.

SNM – Múzeum Betliar organizuje počas roka viacero podujatí. Sú medzi nimi napríklad Poľovnícke dni Gejzu Andrássyho, Piknik, Párty v parku, Operný večer a ďalšie. Podrobný program je zverejnený na webovej stránke múzea.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x