8.1 C
Nitra
sobota, 20 apríla, 2024

Kristián Čekovský: Štát musí brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť

Slobodné a nezávislé médiá sú podmienkou slobodnej a demokratickej spoločnosti. Slovensko pred viac ako štyrmi rokmi zažilo útok na novinára a jeho snúbenicu, ktorý sa skončil ich smrťou.

O to dôležitejšie je aj dnes, počas Svetového dňa slobody tlače, hovoriť o ochrane novinárov a prijímať také opatrenia, ktoré novinárom zlepšia podmienky výkonu ich práce.

„Štát musí brániť médiá pred útokmi na ich nezávislosť,“ povedal predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽANO). „Preto je dôležité, že sa nový mediálny zákon dostal do finálnej fázy a na aktuálnej schôdzi by ho mal schváliť parlament. Nemali by sme však ostať stáť na polceste. V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali vypracovať garancie pre nezávislý výkon novinárskeho povolania a najlepšie to zabezpečí ústavný zákon o slobode médií. Som rád, že ministerstvo kultúry na jeho znení pracuje.“

Rada Európy za rok 2021 eviduje v členských krajinách tejto organizácie 282 hrozieb pre slobodu tlače. Rada Európy upozornila aj na 82 prípadov útokov na bezpečnosť a fyzickú integritu novinárov. V roku 2021 zostalo nepotrestaných 26 útokov na novinárov a 56 novinárov bolo odsúdených na pobyt vo väzení.

Rešpektovaná novinárska organizácia Reportéri bez hraníc ocenila otvorenú politiku vlády voči médiám. Slovensko v aktuálnom rebríčku slobody tlače poskočilo z 35. miesta v roku 2021 na súčasné 27. miesto. Reportéri bez hraníc však súčasne konštatujú, že lídri opozície, a predovšetkým Robert Fico sa uchýlili až ku kriminalizácii niektorých médií a novinárov.

Súčasná vláda už pri svojom nástupe zdôraznila, že medzi jej priority patrí, aby Slovensko v oblasti slobody médií patrilo medzi najlepšie krajiny. „Som rád, že rebríček Reportérov bez hraníc odráža posun, ktorý Slovensko v poslednom období v oblasti médií urobilo a ukazuje, že sme na najlepšej ceste,“ hodnotí predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský (OĽANO).

„Pred nami je však stále výzva v podobe schválenia novej mediálnej legislatívy. Predpokladám, že mediálny zákon schválime na aktuálnej schôdzi parlamentu. Zlepšujeme aj voľbu generálneho riaditeľa RTVS tak, aby bola transparentnejšia ako kedykoľvek predtým. Na verejnom vypočutí sa zúčastnia aj odborníci z oblasti médií, kultúry a občianskeho sektora. Voľba v pléne bude verejná, čo bude zásadný posun dopredu. Verím, že do konca roka schválime aj ústavný zákon o slobode médií,“ doplnil Čekovský.

Slovensko sa dobre umiestnilo aj v porovnaní s ostatnými krajinami strednej Európy. Zo susedných krajín nás predbehlo iba Česko, naši ostatní susedia – Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina – skončili nižšie ako Slovensko. „To len dokazuje, že Slovensko je spolu s ČR lídrom slobody tlače v strednej Európe,“ uzatvára Čekovský.

Zdrojo:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články