-0.6 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Krajský prokurátor v Nitre poučil prezidenta Policajného zboru: Nie zastavené, ale ZRUŠENÉ pre NEZÁKONNOSŤ

V denníku N dnes vyšiel rozhovor s prezidentom Policajného zboru SR Policajný prezident Hamran: Vždy, keď ideme po oligarchoch, klepnú nám po prstoch.

V spomínanom rozhovore odznelo aj toto:

Zdá sa, že vojna pokračuje aj preto, že polícia odpočula rozhovory Pavla Gašpara, Miroslava Bödöra, Mareka Paru, Roberta Fica a Roberta Kaliňáka na chate pri Nitre. Išlo o vyšetrovanie trestného činu pytliactva, teraz však Krajská prokuratúra v Nitre zastavila stíhanie, lebo vraj bolo nezákonné. Ako je to možné?

Netvrdil by som, že to bolo nezákonné. Rozhodol o tom súd, okresný sudca pre prípravné konanie, keď vydal príkaz na vyhotovenie obrazovo-zvukových záznamov na základe návrhu prokurátora okresnej prokuratúry v Leviciach. To by znamenalo, že ten vyšetrovateľ sa pomýlil, okresný prokurátor sa pomýlil, aj ten sudca. Sudca vydáva príkaz na základe odôvodneného návrhu, v ktorom musíte uviesť konkrétny skutok, dokonca tam musia byť identifikované aj osoby a veci, ktorých sa to týka, ak je to možné. Tak sa stalo, policajti postupovali presne tak, ako mali. Dnes áno, je to zastavené, určite sa s tým vyrovnáme. Uznesenie sme zatiaľ nedostali. Určite sa s tým oboznámime a potom sa k tomu vyjadríme.

Prokuratúra ako dôvod uviedla: „Nakoľko okrem iného v uznesení vyšetrovateľa bola nesprávne použitá právna kvalifikácia a skutok opísaný v uznesení neobsahoval základné zákonom vyžadované náležitosti“. Bolo to nadkvalifikované, aby ste mohli použiť odpočúvania?

Odtiaľto to nemôžem posúdiť, ale nepredpokladám to, keďže okresný prokurátor sa s tým stotožnil a dal návrh, aby bol príkaz na nasadenie ITP vydaný. Sudca to preskúmal a stotožnil sa s tým. Na základe toho tam špeciálny útvar nasadil ITP a konali. Mám z toho taký pocit, že tí naši vyšetrovatelia niektorí z nich majú 20-ročné skúsenosti –, keď narazíme na nejakú politicky exponovanú osobu alebo oligarchu, tak nám klepnú po prstoch. Zrazu ako keby sme nedokázali vyšetrovať, nepoznáme zákony, konáme protizákonne. Ako cez kopirák bol aj ten podobný prípad s inšpekciou, kde nakoniec súd rozhodol tak, ako rozhodol. Neviem, mám z toho zmiešané pocity.

Myslíte si, že sa to deje preto, že ste aj tu narazili na vplyvné osoby?

Pravdepodobne áno, alebo tí naši vyšetrovatelia nevedia vyšetrovať.

Budú odpočúvania nezákonné, keď bolo stíhanie zastavené ako nezákonné?

To takto od stola neviem posúdiť. Počkáme si na uznesenie. Určite v tom bude nejako vystupovať aj Úrad špeciálnej prokuratúry, keďže materiály boli odstúpené do Očistca. Podľa nás to bolo urobené zákonným spôsobom a sám som zvedavý, ako sa s tým orgány činné v trestnom konaní vyrovnajú.

Hovorca krajskej prokuratúry Jaroslav Maček tiež povedal, že dozorový prokurátor ani nemá videá a prepisy. „Napriek opakovaným žiadostiam a urgenciám vyšetrovateľ nahrávky, ich prepisy a analýzy dozorovému prokurátorovi doposiaľ nedoručil. Zarážajúce je, že tieto boli bez vedomia a súhlasu dozorového prokurátora predložené Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý vo veci nekonal.” Prečo to vyšetrovateľ nedoručil?

Veľmi dobre vedia, že vyšetrovateľ NAKA s nimi úzko spolupracuje. Mám tu rozpísaný harmonogram, aké úkony vykonal aj vo vzťahu k okresnej, aj ku krajskej prokuratúre. Veď sa tam každý deň niečo udialo. Predložil im aj rovnopis, hneď na druhý deň, ako sa to prevalilo v médiách. 27. sa už obrátil na odbor zvláštnych policajných činností, ktorý robí prepisy a nahrávky. Ale ako keby si krajská prokuratúra nechcela uvedomiť, že vyhotovenie prepisov, spracovanie, trvá niekedy aj dva mesiace. Teraz to pre nich riešime v rámci dvoch týždňov. Vyšetrovateľ to pracovisko niekoľkokrát urgoval. Hneď, ako mu zabezpečili prepisy časti, ktorá bola významná pre trestné konanie, obratom to bolo odstúpené na prokuratúru. Dnes, v piatok, som bol informovaný, že včera dostal zo špeciálneho útvaru všetky prepisy na príslušných elektronických nosičoch a dnes to doručuje na krajskú prokuratúru.

Krajský prokurátor v Nitre poučil prezidenta Policajného zboru: Nie zastavené, ale ZRUŠENÉ pre NEZÁKONNOSŤ

>>>Uznesenie KP Nitra

Stále však zostáva nevysvetlené, prečo a ako sa dostali nahrávky prvé médiám a prokuratúre až deň potom, čo sa to médiách prevalilo.

K tomuto rozhovoru sa vyjadrila dnes aj Krajská prokuratúra v Nitre. Stanovisko publikujeme v plnom znení.

STANOVISKO KRAJSKEJ PROKURATÚRY NITRA – UZNESENIE O ZAČATÍ TRESTNÉHO STÍHANIA NEBOLO ZASTAVENÉ, ALE BOLO ZRUŠENÉ PRE JEHO NEZÁKONNOSŤ

Krajský prokurátor v Nitre reagujúc na vystúpenie pána prezidenta Policajného zboru SR pre Denník N zdôrazňuje, že v predmetnej trestnej veci vedenej pre prečin pytliactva podľa § 310 odsek 1, odsek 3 písmeno c/ Trestného zákona, trestné stíhanie nebolo zastavené, ale krajský prokurátor zrušil uznesenie vyšetrovateľa o začatí trestného stíhania pre jeho nezákonnosť.

Predmetné uznesenie krajského prokurátora je zverejnené a dôvody, pre ktoré bolo vydané sú zrejmé z jeho odôvodnenia.

Krajský prokurátor pri preskúmaní predmetnej trestnej veci a vydaní zrušujúceho uznesenia vychádzal výlučne z obsahu vyšetrovacieho spisu a následne rozhodol v súlade so zákonom, bez ohľadu na osoby, ktorých komunikácia na poľovníckej chate bola v posledných dňoch medializovaná.

Dôrazne sa ohradzujeme voči vyjadreniam policajného prezidenta, ktorými sa snažil naznačiť, že rozhodnutie prokurátora bolo ovplyvnené tým, že sa narazilo na vplyvné osoby.

Vyjadrenie sa pána prezidenta bez znalosti spisu považujeme za neštandardné a to aj s poukazom na rozsah jeho kompetencií.

(heď)

Prečítajte si tiež

Najnovšie články