1.6 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Koniec pandémie v nedohľadne?

Máme za sebou veľmi náročné mesiace. Opatrenia sa konečne trocha uvoľnili, no otázne je, kedy príde obávaná ďalšia vlna. Alebo nepríde? Ktovie.

Priznám sa, že sledujem pandemické informácie, a keď si niečo prečítam, sama sebe kladiem logické otázky, prečo je to takto? Pretože tá logika sa mi zo všetkého vytratila dávno. V týchto dňoch ma zaujal príspevok MUDr. Petra Visolajského (šéfa odborov v nitrianskej nemocnici a člena krízového štábu) o tom, že sa vlastne blížime k tomu, že výhody očkovaných ľudí budú viac ako tých neočkovaných… Prečo? Poznám desiatky ľudí, ktorí sa jednoducho očkovať nemôžu (majú isté zdravotné problémy a konzultujú ich so svojim lekárom), sú ľudia, ktorí očkovanie odmietajú z „vyšších“ dôvodov a podobne. Prečo majú títo ľudia sedieť zatvorení? Primyslime si k tomu ostnatý drôt a všetko, o čom sa doteraz na sociálnych sieťach konšpirovalo, sa stane realitou. A to chceme?

Vlastne sa už druhý rok sama seba pýtam, prečo riešime tie kovid pasy a podobne, veď logicky pandémia nebude večne a po čase ustúpi. Alebo už neustúpi?

MUDr. Juraj Mesík nedávno zverejnil zaujímavý komentár: „Ľudia ochotne zabúdajú – najmä ak sú obyčajní, solidárni, z „rodiny“ a za ľudí. Takže malé pripomenutie:
Dnes je tomu práve 6 mesiacov, čo 26. 10. 2020 Matovičova prvá vláda uverejnila dokument „Terapeutický manažment pacientov s COVID-19“. V ňom prikázala ambulantným lekárom covid neliečiť a po hospitalizácii do nich pumpovať remdesivir po 2100 eur.
Už 19.10. pritom prestížny British Medical Journal priniesiol výsledky WHO solidarity trial s jednoznačným názvom „Covid-19: Remdesivir has little or no impact on survival, WHO trial shows“, ktorý jednoznačne potvrdil výsledky práce Wanga et all. uverejnenej v The Lancet 29. apríla 2020, ktoré už vtedy jasne konštatovali, že remdesivir covid nelieči
„.

Dosť ma to prekvapilo. U nás sa pacienti neliečili? A logická otázka: už sa konečne liečia? Tak ako to celé vlastne je?

Peter Visolajský tvrdí, že v krátkej dobe, budeme mať k dispozícii viac vakcín ako bude ľudí, ktorí sú ochotní sa dať zaočkovať. Aktuálne prihlásení ľudia budú zaočkovaní do pár týždňov. „Začína sa ukazovať, ako málo ľudí na Slovensku sa chce dať zaočkovať. Čo je hrozná správa, po tom všetkom, čo nás COVID stál na životoch a aj finančne. Stále nám denne umierajú desiatky ľudí na COVID (dnes hlásených 31 úmrtí), stále naše zničené zdravotníctvo „liečime“ pracovnou povinnosťou unavených zdravotníkov. Stále sa množstvo ľudí s inými ochoreniami nedostáva do nemocnice včas. Ekonómovia počítajú finančné škody na miliardy. Našim deťom COVID ukradol vzdelanie a rok detstva. Ako vidíme vo svete ani prekonanie veľkej vlny nezaručí, že ďalšia vlna nepríde v krátkom čase znova. A ani zaočkovanie iných nezabezpečí ochranu pred koronavírusom neočkovaného. Ďalšia vlna môže Slovensko zasiahnuť pri súčasnom výraznom uvoľňovaní a pri našom „zabezpečení“ RÚVZ v blízkom čase. A to bude znamenať znovu množstvo obmedzení, zatvorené školy, kostoly, obchody, reštaurácie, prevádzky, divadlá, trhy … znovu plné a zablokované nemocnice, znovu zbytočné úmrtia. Ale prečo by tieto obmedzenia mali podstúpiť tí zodpovední? Tí, čo sa dali zaočkovať? Myslím, že s dostatkom vakcín už nastal čas, aby sme reštrikčné opatrenia už nariaďovali podľa toho, či je človek očkovaný alebo nie. Kampaň na podporu očkovania hlása, že očkovanie je sloboda, tak tento slogan skutočne naplňme! Ten, kto sa chce chrániť vakcínou, bude vakcínou chránený a lockdown nepotrebuje. Ten kto vakcínu odmieta, musí sa chrániť lockdownovými opatreniami, karanténou a testovaním. Ak sa niekto rozhodne neočkovať, prečo by mali mať zavretú školu deti zaočkovaných rodičov a starých rodičov ? A nespoliehajme sa na to, že sme COVID už prekonali. Ako táto štúdia z Dánska hovorí, po prekonaní COVID sú ľudia chránení pred opakovanou infekciou na cca 80% v skupine ľudí mladších ako 65rokov. Ale ľudia starší ako 65rokov sú prekonaním COVIDu chránení len na 47% – to je zlá správa, lebo títo dôchodcovia môžu byť s veľkou pravdepodobnosťou znovu infikovaní, a ohrození na živote. S dostatkom vakcín nastal čas, aby sme reštrikčné opatrenia už nariaďovali podľa toho, či je človek očkovaný alebo nie.

https://www.thelancet.com/…/PIIS0140-6736…/fulltext…

Hena Ďurovová

Prečítajte si tiež

Najnovšie články