8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Komárno: Nemocnica získala nové monitory dychu pre dojčatá

Nemocnica Agel v Komárne získala od Nadácie Križovatka 10 nových monitorov dychu. Monitory pomôžu v boji proti syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.
      „Monitor dychu síce nezabráni vzniku respiračných problémov, upozorní však na ich výskyt a dá tak deťom šancu na život,“ povedala vedúca lekárka oddelenia neonatológie Ingrid Moravcová.

Mamičky  odchádzajúce z pôrodnice, ktoré majú o monitor dychu záujem, si ho môžu zapožičať na domáce používanie od nadácie. Bezdotykový monitor dychu je vybavený senzorovou podložkou a minimalistickou kontrolnou jednotkou, ktorá na prípadný problém jasne upozorní zvukovým a vizuálnym alarmom.

Prístroj je jedinou účinnou pomôckou v boji proti syndrómu náhleho úmrtia SIDS u detí do jedného roka života, povedal riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška. „Pracuje tak, že presne rozpoznáva vzorce dýchania dieťaťa a prenáša ich do mikroprocesora vnútri kontrolnej jednotky. Keď z akéhokoľvek dôvodu nedeteguje dýchanie dlhšie než 20 sekúnd, prípadne dôjde k zníženiu počtu dychov na menej než 10 za minútu, spustí sa alarm,“ vysvetlil.

Zdroj: TASR

Foto: procare.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články