14.6 C
Nitra
utorok, 24 mája, 2022

Komárno: Aktivita kliešťov bola aj v novembri na viacerých miestach vysoká

Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne zaznamenali v priebehu novembra pomerne vysokú aktivitu kliešťov. Pracovníci úradu monitorujú v mesačných intervaloch výskyt kliešťov celkovo na 17 lokalitách.

Vysokú aktivitu kliešťov zdôvodňuje RÚVZ v Komárne priaznivými teplotami v priebehu novembra. „Treba s ňou počítať až do príchodu dlhodobejších mrazov,“ podotkli hygienici. Výsledky monitoringu odhalili v novembri najviac kliešťov v rekreačnom zariadení v areáli Martovce, vysoká aktivita bola zistená aj v Kameničnej v lokalite Konkoly, na Veľkolélskom ostrove a v Komárne v časti Kava. V ostatných lokalitách bola zaznamenaná stredná a nízka aktivita kliešťov.
      „Upozorňujeme, že nula nazbieraných kliešťov automaticky neznamená, že sa v danej lokalite vôbec nevyskytujú, tento údaj ukazuje na ich nízku aktivitu,“ pripomenul RÚVZ.

Všetky nájdené kliešte hygienici vyšetrujú PCR metódou na prítomnosť baktérií spôsobujúcich lymskú boreliózu. Hygienici odporúčajú pri aktivitách v rizikových lokalitách, teda na miestach s vysokou trávou, čiastočne zatienených, pri prechodoch medzi lesom a lúkou či v nízky porastoch používať účinné repelenty a prekrytie pokožky dlhým oblečením. „Prisatého kliešťa je potrebné čo najskôr správnym spôsobom odstrániť,“ podotkol RÚVZ Komárno.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články