15.9 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Klarisky diškurz: Zdravé a šťastné Vianoce

Veľa zdravia a šťastia. Prianie, ktoré bolo často vnímané ako klišé, no posledné roky si čoraz intenzívnejšie uvedomujeme, že ide o to najdôležitejšie – pre nás, našich blízkych i pre krajinu. Vianočný špeciál online relácie Klarisky Diškurz s podtitulom „Zdravé a šťastné Vianoce“ ponúkne 19. 12. live vysielanie z nádherného priestoru kostola Klarisky, kde moderátor Martin Staňo privíta vzácnych hostí.

Fascinujúce rozprávkové príbehy

Najkrajším a zároveň najčastejším darčekom pod vianočným stromčekom je jednoznačne kniha. Do sveta nestarnúcich dobrodružstiev nás zavedú známi umelci ako František Kovár, Magda Vášáryová, Zuzana Kocúriková, Kristína Tormová a Robo Jakab s Annou Jakab Rakovskou, ktorí malým i veľkým čítaním úryvkov z kníh pripomenú fascinujúci svet rozprávkových príbehov.

Rok dobrých správ

Predavač z mesta Pardubice našiel obálku s peniazmi, ktorú odniesol na políciu. Český pivovar mu za nálezné venoval ročný prídel piva, ktoré predáva vo svojom obchode za dobrovoľný príspevok a peniaze posiela na pomoc postihnutým deťom.To je jeden z 52 príbehov, ktoré obsahuje kniha slovenského animátora Martina Smatanu s názvom Rok dobrých správ. Animátor bude hosťom Klarisky Diškurzu a výber 16 vizuálov z knihy skrášli v termíne od 21. 12. 2021 do 4. 1. 2022 rozmanité miesta Bratislavy. V spleti nie vždy veselých správ nám ukážu, že svet je lepší a krajší, než sa nám často zdá.

Najkrajšie vianočné stromčeky

V rámci prechádzok vianočnou Bratislavou ste si iste všimli krásne vyzdobené vianočné stromčeky na Primaciálnom námestí. Les v Bratislave vyrástol už piaty rok, a to aj napriek nepriaznivej situácii, ktorá ohrozovala realizáciu celého projektu. Deti a žiaci 27 bratislavských materských, základných a umeleckých škôl vytvorili originálne vianočné ozdoby, do ktorých vložili svoju fantáziu a radosť z tvorby. V Klarisky Diškurz vyhlásime tri stromčeky, ktoré na Facebooku BKIS získali najviac hlasov. Stromčeky robia radosť hneď niekoľkokrát – deťom, ktoré vyrábali krásne ozdoby, ľuďom pri prechádzke vianočným mestom a v neposlednom rade obyvateľom domovov seniorov či charitatívnym organizáciam, kam stromčeky poputujú. Veríme, že im skrášlia domovy a spríjemnia sviatočné chvíle.

Ďakujeme našim partner – spoločnosti Bauhaus, ktorá darovala stromčeky a ÚĽUV, ktoré poskytlo textilný materiál na výrobu ozdôb.

Klarisky diškurz: Zdravé a šťastné Vianoce
Vianočný les na Primaciálnom námestí. Foto: K. Kubalová, archív BKIS

Diskusie so zaujímavými hosťami

Čo všetko sa počas sviatkov oplatí vidieť v hlavnom meste porozprávajú hostia v diskusnom bloku Sprievodca vianočnou Bratislavou. Svoje tipy prezradí riaditeľka Múzea mesta Bratislavy Zuzana Palicová, o aktuálnych výstavách porozpráva riaditeľka GMB Katarína Trnovská a o podujatí Design Week Ľubica Hustá. O tipy, ako stráviť sviatočný čas v prírode, sa podelí Matej Dobšovič – riaditeľ Mestských lesov. Bratislavčankám a Bratislavčanom sa prihovorí aj primátor mesta Bratislava Matúš Vallo a katolícky kňaz Miloš Lichner. O aktuálnej pandemickej situácii porozpráva uznávaný virológ Boris Klempa.

Vystúpenia talentovaných hudobníkov

Pozvanie do relácie Klarisky Diškurz prijali aj obľúbení speváci a kapely. Hudobným hosťom v prvom bloku venovanom rodinám s deťmi bude hudobná skupina Toddler Punk. V  rámci vysielania pokrstí kapela svoj nový album a zahrá v premiére pre divákov diškurzu svoju novú vianočnú pieseň.

Pozvánku zahrať obľúbené skladby prijali aj talentované duo Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý, známi pod pseudonymom Kristin Lash a Jakob Grey. Legendárne skladby v podaní Petra Lipu a jeho kapely budú doplnené ich  hudobnou novinkou Niekde som čítal. Sopranistka Eva Hornyaková a klavirista Róbert Pechanec odohrajú aj  opernú áriu O mio babbino caro a záverečný koncert bude patriť legendárnej kapele Le Payaco.

zdroj:bkis

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články