2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

KINIT: Tunelovanie Ministerstva školstva? Závažné prepojenie na SaS

Chceli byť čistí ako svätená voda, lenže sú zrejme takí istí ako tí, ktorí tu boli pred nimi, a ktorých tak veľmi kritizovali. Jasným príkladom ďalšieho šafárenia so štátnymi peniazmi je Ministerstvo školstva.

Za všetkým je teraz potrebné hľadať a najmä vidieť súčasného ministra školstva Branislava Gröhlinga, ktorý posiela štátne rozpočtové peniaze združeniu právnických osôb v rozpore so zákonom. Zakladateľom tohto združenia je spoločnosť ESET. Štatutárom združenia je nimi protežovaná neúspešná kandidátka na dekanku Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave (STU) Prof. Mária Bieliková.

Otvoril to Kamenický zo Smeru

Podpredseda opozičnej strany Smer-SD prišiel počas víkendovej relácie TV Markíza Na telo so zistením, že rezort školstva, vedený ministrom Branislavom Gröhlingom (SaS), mal súkromnému Kempelenovmu inštitútu inteligentných technológií (KINIT) poskytnúť dotáciu na výskum vo výške 300 tisíc eur. Na čele tohto inštitútu pri tom stojí sestra kandidáta SaS v posledných parlamentných voľbách.  „Pán Gröhling, vy v rozpočte dávate o 28 miliónov eur menej vysokým školám. Prečo napríklad dávate peniaze nejakému Kempelenovmu inštitútu inteligentných technológií, kde zhodou okolností je pani Bieliková, ktorá je sestrou pána Martina Barta, ktorý je nominant SaS a bol na vašej kandidátke? 300 tisíc ste im priklepli, prečo to robíte?“, písal o téme aj ereport.

KINIT: Tunelovanie Ministerstva školstva? Závažné prepojenie na SaS

Gröhling chce poslať ESET-u tristo tisíc eur

Takmer po troch rokoch od škandalizovaného nezvolenia Prof. Bielikovej do čela FIIT sa odkrýva schéma na tunelovanie štátneho rozpočtu z kapitoly Ministerstva školstva, za ktorou stojí ESET. Súčasný minister školstva chce poslať súkromnému združeniu právnických osôb, ktorého zakladateľom je práve spomínaný ESET, sumu 300.000 eur. Na čele tohto združenia stojí práve inkriminovaná Prof. Bieliková. Združenie nesie názov Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT).

Keďže nie je možné aby Prof. Bieliková prijímala financie zo štátneho rozpočtu cez fakultu STU, ESET na jej meno založil združenie KInIT a teraz vyťahuje peniaze z ministerstva cez toto združenie. Gröhling totiž zazmluvnil KInIT na celkom 300.000 eur na „Aktivity spojené s realizáciou doktorandského štúdia v témach výskumu prepojených na umelú inteligenciu s ambíciou výchovy expertov v príslušnej oblasti, so zmyslom pre podnikanie a pre uplatnenie najmä pre výskum a inovácie ako v biznise tak aj v štátnej správe.“

B. Gröhling: Národným inštitútom vzdelávania a mládeže budeme bližšie k učiteľom

Súkromne realizované doktorandské štúdium

KInIT má byť teda podľa tejto schémy akýmsi realizátorom doktorandského štúdia. Toto záujmové združenie právnických osôb však nie je vzdelávacou inštitúciou. Má vychovávať expertov v príslušnej oblasti, pritom ani v Čechách a ani na Slovensku nie je toto združenie akreditované ako vzdelávacia inštitúcia a nefiguruje ani ako externé vzdelávanie iných vzdelávacích inštitúcií.

KInIT navyše nie je ani príspevková a ani rozpočtová organizácia, ktorá by mohla prijímať financie zo štátneho rozpočtu formou, akou ju zazmluvnilo ministerstvo. V zmluve sa totiž uvádza, že verejné finančné prostriedky ministerstvo zo štátneho rozpočtu pridelilo podľa §27 zákona 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Zmluva CRZ:

Hlas-SD žiada stiahnuť novelu vysokoškolského zákona, obáva sa politizácie

Kto stojí za tým? Nitky smerujú aj do SaS

KInIT podľa jej zakladajúcej listiny založili spoločnosti ESET a Innovatrics. Pripojili sa Tatrabanka a dvorná PR agentúra ESETu, Seesame. Sídlom spoločnosti sú dve kancelárie v Coworkingu Bratislava HubHub Nivy Tower na Mlynských Nivách. Zamestnanci KinIT-u pôsobia ako externí pracovníci v Čechách na Vysokom učení technickom. Nie sú však oprávnení pod hlavičkou KInIT uskutočňovať doktorandské štúdium. Táto aktivita prináleží vysokým školám. Za zmienku stojí aj zaujímavosť, že riaditeľkou KInITu je Prof. Mária Bieliková, ktorá je sestrou známeho ekonomického experta Martina Barta, toho času aktívneho v strane SaS.

Kamenický na záver tejto časti relácie uviedol, že si celú záležitosť nechá overiť na Národnom kontrolnom úrade (NKÚ). Výsledky takejto kontroly budú určite zaujímať verejnosť.

Imrich Kovačič, red

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články