2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Kéry: Politici Orbán a Vučić pochopili, že najdôležitejšie je nezaťahovať svoje národy do vojny

Blahoželám víťazom volieb v Maďarsku a v Srbsku. Politici Orbán a Vučić pochopili, že najdôležitejšie je nezaťahovať svoje národy do vojny, ale robiť všetko preto, aby ľudia v Maďarsku a v Srbsku mohli dôstojne žiť, napísal na sociálnej sieti poslanec NR SR Marián Kéry.

„Parlamentné voľby v Maďarsku a spojené prezidentské a parlamentné voľby v Srbsku odkryli a potvrdili v plnej miere, čo najviac zaujíma voličov v týchto krajinách a čo by malo/mohlo platiť aj na Slovensku. V oboch prípadoch obhájili svoje posty aktuálne vládne strany a politici. V Maďarsku Orbán a Fidesz, v Srbsku Srbská pokroková strana a uradujúci prezident Aleksander Vučić.

Obom blahoželám. A len žasnem, ako ich víťazstvo komentovali niektorí naši politici. Napríklad Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska berie víťazstvo Orbána ako zlú správu pre Maďarsko. A bohorovne tvrdí, že Orbán je trójsky kôň Putina v Európskej únii a že ho treba izolovať. Lebo si vraj “kopol” do Zelenského ešte aj po zvolení. Podobný názor majú viacerí ďalší. Čím len dokumentujú, ako sú odrthnutí od reality, od ľudí na Slovensku.

Čo je zlé na tom, keď politici Orbán a Vučić nechcú zatiahnuť svoje krajiny do vojnového konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou? Už sme na tom ako spoločnosť tak zle, že nemôže zaznieť čo len hlas proti vojne? Aby sme sa báli, že kto čo i len zauvažuje, či tento konflikt nevyhovuje najviac Spojeným štátom americkým, je trójsky kôň Putina?

Orbán a Vučić so svojimi stranami vyhrali preto, lebo ukázali svojim voličom cestu, ktorou by sa ich krajiny mali aj naďalej uberať. Realistickú cestu, ktorá neberie ako dogmy ani východnú, ani západnú propagandu. Cestu, ktorá stavia na predné miesto zdravý rozum. A najmä záujmy štátov, v ktorých politici vládnu. Potreby ľudí v týchto krajinách, aby tí žili čo najdôstojnejší život.

Toto je cesta, ktorou sa chce uberať aj naďalej naša strana Smer-SD. Áno, pomáhať tým, ktorí utekajú pred vojnou a pomoc potrebujú. Kritizovať každú vojnu a porušenie medzinárodného práva. Ale na prvé miesto vždy stavať záujmy občanov Slovenskej republiky.

Mimochodom, mier na Ukrajine nemožno dosiahnuť neustálymi dodávkami zbraní a vojnovou propagandou, ale len a len diplomaciou a sledovaním mieru. Ako to povedal aj pápež František: „A utráca sa na zbrane, aby sa viedli vojny, nielen na túto, ktorú teraz zažívame a ktorá je mimoriadne závažná a pociťujeme ju viac, pretože je k nám bližšie, ale aj v Afrike, na Blízkom východe, v Ázii, ustavičné vojny. Je to vážne. Musíme utvárať povedomie, že pokračovať v míňaní na zbrane špiní dušu, špiní srdce, špiní ľudstvo.“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články