2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Keby opoziční poslanci tak veľmi chceli, podpisu „obrannej“ dohody s USA môžu v pohode zabrániť. Keby… myslí si Harabin (VIDEO)

Slovenskom stále rezonuje „obranná“ dohoda s USA, ktorá sa drvivej väčšine obyvateľov vôbec nepáči. Komu sa však páči to sú vládni politici, na čele s prezidentkou, ktorí ju chcú napriek odporu svojich občanov podpísať.

Proti „obrannej“ dohode Slovenska s USA je okrem ľudí a opozičných politikov aj veľa expolitikov a uznávaných osobností. Patrí medzi nich aj exminister spravodlivosti, expredseda Najvyššieho súdu a neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Práve on zverejnil na svojom facebookovom profile video, kde vysvetľuje ako ľahko zabrániť tomu, aby parlament spomínanú dohodu podpísal.

Bol to práve Smer-SD kto túto zmluvu s USA pripravoval

„Páni Fico, Kotleba, Pellegrini, Uhrík a Taraba ak úprimne chcú Čaputovej zabrániť podpísať okupačnú zmluvu s USA, môžu tak urobiť úplne ľahko,“ začína svoje videu Štefan Harabin a dodáva, že spolu s docentom Drgoncom skoncipovali referendovú otázku a spustila sa celoslovenská petičná akcia na vyvolanie referenda s jednou otázkou, pričom paralelne prebiehajú petičné akcie Smeru-SD, Hlasu-SD aj Eduarda Chmelára s tromi či dvomi otázkami. „Už na začiatku som upozornil, že ak má byť referendum úspešné, tak v ňom musí byť iba jedna jediná otázka,“ hovorí Harabin, podľa ktorého je pozitívne, že Smer-SD vystupuje proti zmluve, pretože to bol práve on kto túto zmluvu s USA pripravoval. „Dnes je schopný bez hanby tvrdiť, že on, naopak, tú zmluvu zastavil. Minister obrany však potvrdil, že Smer o obrannej zmluve jednal do posledného dňa kým bol vo vláde, a jeho vyjednávací tím v nezmenenom zložení dotiahol túto zmluvu dokonca už pod súčasnou vládou,“ pripomína exminister spravodlivosti.

Takúto potupnú zmluvu nepodpísal ani Tiso s Hitlerom, hovorí Štefan Harabin o pripravovanej „obrannej“ dohode Slovenska a USA (VIDEO)

„Naď bol poverený Čaputovou aby vojenskú dohodu s USA podpísal. Následne ju bude musieť schváliť parlament. Ak Smer, Hlas a ďalší opoziční poslanci Uhríkovej, Kotlebovej a Tarabovej strany chcú prijatiu zmluvy naozaj úprimne zabrániť, môžu tak urobiť spôsobom, ktorý som navrhol už pred petičnou akciou za predčasné voľby. A to tak, že všetci opoziční poslanci v počte 55 sa vzdajú svojich mandátov, a zároveň v politických stranách zabezpečia, že žiaden z náhradníkov nezloží poslanecký sľub,“ vysvetľuje Harabin svoj plán. „Poviete si ale, že ostatných 95 koaličníkov môže zmeniť Ústavu. No nie, nie je to tak. Parlament bez 55 poslancov prestane ústavnoprávne existovať ako celok, lebo podľa ústavy parlament funguje iba keď má 150 poslancov. V nekompletnej zostave ústavoprávne neexistuje,“ prízvukuje exminister spravodlivosti.

Ide do tuhého. Štefan Harabin sa pustil do boja s ministrom obrany Jaroslavom Naďom kvôli obrannej dohode s USA. Podal na neho trestné oznámenie!

Nekompletný parlament nemôže zasadať ani prijímať zákony

Parlament tak podľa Harabina nemôže zasadať, prijímať zákony ani realizovať iný rozhodovací proces. A končiaci predseda Národnej rady tak musí vyhlásiť predčasné voľby. „Tak ako právne nemôže byť muž ženatý s mŕtvou ženou, alebo žena vydatá za mŕtveho muža, tak isto právne nemôže parlament pokračovať v nekompletnom obsadení poslancami. To by nesporne musel uznať aj Ústavný súd, pretože v opačnom prípade by stratil opodstatnenie na svoju existenciu,“ vysvetľuje expredseda Najvyššieho súdu.

„Pre absenciu hlasovania v parlamente sa okupačná vojenská zmluva s USA nemôže dostať na podpis do prezidentského úradu,“ zakončil svoje video exminister spravodlivosti a expredseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články