-7.9 C
Nitra
streda, 8 februára, 2023

Kde sa môžete bezpečne okúpať v prírodnom jazere? Tu je aktuálna informácia

V 30. týždni (ku dňu 28.7.2022) bola v prevádzke väčšina prírodných a umelých kúpalísk, ktoré prevádzkovatelia plánujú počas kúpacej sezóny (ďalej len „KS“) 2022 prevádzkovať. Regionálne úrady verejného zdravotníctva pokračovali v odberoch vzoriek na kúpaliskách a vodách na kúpanie, kontrolách hygienického stavu kúpalísk a v monitorovaní kvality vody na kúpanie na prírodných vodných plochách, ktoré majú neorganizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.

PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY

V 30. týždni bola na základe ostatných odberov vzoriek vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na 10 prírodných kúpaliskách a na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou, ktorých aktuálny zoznam nájdete v priloženom obrázku.

Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli na základe ostatných laboratórnych výsledkov vzorky vody odobrané na odbernom mieste VN Ružín – SKI v okrese Gelnica; výsledky laboratórnych analýz preukázali prekročenie medznej hodnoty (ďalej len „MH“) biologického ukazovateľa chlorofyl-a, na všetkých odberných miestach VN Ružín (SKI, Chaty a prítoky) bola zistená prítomnosť cyanobaktérií a zaznamenaný bol aj nízky stav hladiny a znížená priehľadnosť.

Prekročenie ukazovateľa chlorofyl-a a cyanobaktérie bolo zaznamenané aj na VN Duchonka a RO Gazarka Šaštín Stráže.

V dôsledku zvýšenia počtu cyanobaktérií sa kúpanie neodporúča pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom na Plážovom kúpalisku JAZERO v Košiciach; dňa 18.7.2022 bola vykonaná aplikácia prípravkov na zlepšenie kvality vody.

Taktiež, voda nie je vhodná na kúpanie ani na prírodnej vodnej ploche Štrkovisko Čaňa a VN Brezová pod Bradlom.Na základe ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie na prírodnej vodnej ploche Tajch odporúčanú hodnotu nespĺňali ukazovatele: priehľadnosť, nasýtenie vody kyslíkom, farba a celkový fosfor; voda na kúpanie v ostatných, zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca. Znížená priehľadnosť bola zistená na Jazere Úhorná, VD Kráľová, Kaskády, Šintavské bane. Na Lipovine – Bátovce okrem priehľadnosti odporúčanú hodnotu nespĺňal aj ukazovateľ farba. Farba, nasýtenie vody kyslíkom a celkový fosfor patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov.

Zatiaľ nie sú k dispozícii výsledky odberov vzoriek vôd, ktoré pokračovali v priebehu 30. týždňa z prírodných vodných plôch (s neorganizovanou rekreáciou):VN Prusy, Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom, Veľká Domaša (lokality: Holčíkovce, Poľany, Dobrá, Nová Kelča, polostrov KRYM), Zemplínska Šírava (lokality: Medvedia hora, Kamenec, Paľkov, Biela hora, Hôrka), Vinianske jazero, Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji, Hlboké jazero, VN Duchonka, Krpáčovo – jazero

Kde sa môžete bezpečne okúpať v prírodnom jazere? Tu je aktuálna informácia

V 30. týždni sú plánované odbery na: Veľká Domaša – Valkov, Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richnavské jazero, Vindšachtské jazero, Dolno Hodrušské jazero, Šulianske jazero, Kuchajda, Veľký Draždiak, Rusovce-Candell, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Nové Košariská, RO Gazarka Šaštín Stráže, Palcmanská Maša.

Počas KS 2022 nebude na kúpanie využívaná VN Ružiná z dôvodu napúšťania vodnej nádrže.

UMELÉ KÚPALISKÁ

Podrobne rozpísané ich nájdete priamo v správe za 30. týždeň 2022: https://bit.ly/aktualizacia-KS2022-30KT

Zdroj: fb , Úrad verejného zdravotníctva SR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články