13.1 C
Nitra
pondelok, 3 októbra, 2022

Kanadskí policajti zasiahli v sobotu voči protestujúcim kamionistom blokujúcim ulicu pred parlamentom!

Kanadskí policajti zasiahli v sobotu voči protestujúcim kamionistom, ktorí od januára blokovali ulicu pred parlamentom v centre hlavného mesta Ottawa. Podarilo sa im tak uvoľniť priestranstvo, ktoré bolo hlavným epicentrom protestov proti pandemickým opatreniam kanadskej vlády, uvádza agentúra AP.
      

Kanadskí policajti zasiahli v sobotu voči protestujúcim kamionistom blokujúcim ulicu pred parlamentom!
zdroj: Global news

Pri sobotnom zásahu zároveň zadržali prinajmenšom 47 ľudí, informuje agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie samotnej polície.
      Príslušníci poriadkovej polície razantne vytláčali davy demonštrantov z ulíc okolo kanadského parlamentu, známych ako tzv. Parliament Hill. Desiatky kamionistov odišli napokon z oblasti sami aj so svojimi vozidlami, zatiaľ čo ďalšie kamióny zaistili policajti.

Farebná revolúcia v Kanade: Chystá sa aj blokácia veľkých miest v Európe?
      

Voči niektorým agresívnym osobám, ktoré sa odmietli podriadiť vydaným pokynom, polícia podľa vlastného vyjadrenia nasadila aj „chemický prípravok s dráždivým účinkom“, píše agentúra AFP.
      

Kanadskí policajti zasiahli v sobotu voči protestujúcim kamionistom blokujúcim ulicu pred parlamentom!
Zdroj: Global News

Polícia vopred varovala tvrdé jadro demonštrantov zhromaždených v oblasti Parliament Hill, že sa voči nim chystá zasiahnuť a vyzvala ich na odchod.
      „Povedali sme vám, aby ste odišli. Dali sme vám čas na odchod. Postupovali sme pomaly a metodicky a vy ste sa napriek tomu správali útočne a agresívne voči našim príslušníkom a koňom (jazdeckej polície). S ohľadom na vaše správanie, si so sebou berieme helmy a obušky,“ uviedla polícia na Twitteri.  
      Časť protestujúcich sa policajtom postavila na odpor a hádzala na nich palivové kanistre. Krátko pred policajným zásahom prišli demonštrantov posilniť ešte ďalší stúpenci.
      K podobnému rozsiahlemu zásahu voči protestujúcim za účasti stoviek policajtov došlo v Ottawe už v piatok, pričom zadržaných bolo vtedy najmenej 100 ľudí, prevažne pre podozrenie z výtržníctva. Odtiahnuté boli asi dve desiatky vozidiel, ktoré blokovali hlavné cestné ťahy. Zranenie podľa dostupných informácií utrpel jeden policajt a žiaden z demonštrantov.
       Medzi zatknutými boli najmenej štyria vodcovia protestov.
      

Kanadskí policajti zasiahli v sobotu voči protestujúcim kamionistom blokujúcim ulicu pred parlamentom!
Zdroj: Global News

Ottawa zostáva poslednou baštou protestov kamionistov zvaných Konvoj slobody, ktorým sa od 22. januára podarilo zablokovať aj viacero hraničných priechodov medzi Kanadou a USA. Dohodu o ukončení poslednej z blokád hraničných priechodov, ktoré spôsobili obrovské ekonomické škody, sa podarilo dosiahnuť 16. februára.
      Kamionisti a ich stúpenci pôvodne žiadali len zrušenie povinného očkovania proti koronavírusu, ktoré je v Kanade nutné pri návrate z USA. Ich požiadavky sa však postupne rozrástli na odvolanie všetkých epidemických opatrení, pričom časť demonštrantov požadovala aj na odstúpenie vlády premiéra Justina Trudeaua.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články