19.2 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

Jano Svetlan Majerčík: Dýchaj, dýchaj, dýchaj a prestaň sa báť (rozhovor)

Zažiť vystúpenie Svetlana je lepšie ako stokrát o ňom počuť. Už jeho meno evokuje, že spolu s ním do miestnosti skutočne vchádza svetlo, ktoré dokáže rozžiariť srdcia poslucháčov. Umelecky brilantné texty, ktoré majú hĺbku a duchovnú hodnotu, sú navyše podčiarknuté príjemnou akustickou hudbou. Niekoľko koncertov Svetlana Majerčíka som mala možnosť vychutnať si v komornej atmosfére, príjemnej spoločnosti a vždy som v jeho piesňach našla niečo nové. A stále nachádzam. Pretože Svetlan je nielen spevák, ale i osobnosť, o ktorej by sa malo hovoriť viac. Verím, že jedného dňa sa jeho odkazy a posolstvá dostanú ku všetkých srdciam, ktoré hľadajú pravdu v jednoduchosti a zároveň berú každý deň svojho života ako zázrak. 

Jano Svetlan Majerčík: Dýchaj, dýchaj, dýchaj a prestaň sa báť (rozhovor)

Svetlan, odkedy sa venuješ hudbe a kedy si zistil, že máš dar tvoriť piesne?

S: Hudbe sa venujem od svojich 10 rokov, keď som od rodičov dostal na Vianoce svoju prvú gitaru. Prvé vlastné piesne som záhadne začal písať súbežne s tým ako som sa učil svoje prvé akordy. Išlo mi to prirodzene a veľmi ľahko. 😊

Jano Svetlan Majerčík: Dýchaj, dýchaj, dýchaj a prestaň sa báť (rozhovor)

Máš vyštudované nejaké remeslo? Čo ťa okrem hudby ešte baví?

S: Vyštudoval som polygrafiu a v profesii tlačiara som bol celých 31 rokov. Bola to krásna, tvorivá práca veľmi blízka výtvarnému umeniu, ktoré veľmi milujem.

Vystupuješ spolu s gitaristom Matúšom Medveďom. Kde ste sa spoznali?

S: S Matúšom sa poznáme už pomerne dlho. Chodieval na moje sólové koncerty. Pri nahrávaní ostatného albumu PO VOLANÍ som potreboval požičať klasickú gitaru (nylonku) a tak som napísal na facebook. Ozval sa mi Matúš, že mi požičia. Ale kedže som vedel, že on študoval gitaru na konzervatóriu poprosil som ho, či by sa na nahrávky nepozrel a tie party klasickej gitary nezahral on. Súhlasil, no a odvtedy hrávame spolu.

Jano Svetlan Majerčík: Dýchaj, dýchaj, dýchaj a prestaň sa báť (rozhovor)

Spomínaš si na svoje hudobné začiatky? V roku 2008 si sa zúčastnil autorskej súťaže Košický zlatý poklad. Tam som ťa stretla po prvýkrát.

S: Začalo to v roku 2006, keď som vyhral jednu celoštátnu súťaž „ Zlatý štít Liptova“ a získal 40 hodín nahrávania v štúdiu rádia Lumen. Nahral som prvé piesne a fakticky odvtedy stále hrám. Tých koncertov za tú dobu je už vyše 700. Samozrejme, že si Ťa pamätám aj z Košického zlatého pokladu. Z asi 300 autorských piesní postúpilo do jeho finále len 12 a Tvoja a moja bola medzi nimi. Už to bol veľký úspech, za ktorý veľmi, veľmi ďakujem. Určite i Ty.

Pochádzaš z Liptova. Veľa času tráviš v prírode, ku ktorej máš silný vzťah. Čo pre teba tento kraj znamená?

S: Znamená veľmi veľa. Je to môj domov. Tu som sa narodil a tu aj žijem, ale naše Slovensko je nádherné všade. Či sa pozrieš na východ, na západ, sever, či juh. A všade sú nádherní ľudia.

Jano Svetlan Majerčík: Dýchaj, dýchaj, dýchaj a prestaň sa báť (rozhovor)

V jednej piesni spievaš o čistom človeku. Aký je to človek?

S: Človek, ktorý svojou čistotou myšlienok, slov a činov tvorí na zemi odlesk skutočného raja. Verím, že kedysi človek taký naozaj bol a že kľúč k nesmrteľnosti našich duší je práve v tom, dosiahnuť tento stav. Aspoň sa o to snažiť. „ Smieť sa oprieť o Pravdu jedinú.

               Cez mnohé životy dozrieť k tomu poslednému.

               Keby aj hoc ťažký bol, prežiť ho a pevne stáť.

               V zákonoch Stvoriteľa pokorne napredovať.“

Ako bežne tráviš svoje dni? A ako vyzerá tvoj ideálny deň s rodinou?

S: Mám teraz veľa času na seba i rodinu. Ideálny deň je, keď by som zrána niečo porobil na chalupe, ktorú máme v jednej horskej dedinke. Potom si dal s manželkou dobrú kávičku a popri tom pofilozofoval o živote a večer v kľude zaspával s pohľadom do ohníka. Ale existuje ešte jeden variant ideálneho dňa, že by som večer niekde koncertoval a po koncerte sadol do auta a fičal na chalupu. 😊Mám veľmi rád ten pocit, keď odchádzajú ľudia po mojom koncerte spokojní a naplnení domov a ja sadám do auta a ďakujem, že som smel byť pri tom.

Skús poradiť ľuďom, ktorí milujú Slovensko, ale nevedia sa zmieriť s krivdou a nespravodlivosťou, ktorá panuje v našej spoločnosti. Ako nájsť vnútorný mier?

S: Veľmi dobre týmto ľuďom rozumiem. Ten kto skutočne miluje našu vlasť, tak ju prirodzene bráni. Ja som jedným z nich. A vnútorný mier? Ten máme všetci v sebe, len je teraz ohrozený, tak ako je ohrozený vonkajší mier. Každý človek, v ktorom ostala ešte  štipka citu a zdravého rozumu vie, že je jeho povinnosťou brániť skutočné hodnoty a cnosti, ktoré robia ešte človeka človekom.

Jano Svetlan Majerčík: Dýchaj, dýchaj, dýchaj a prestaň sa báť (rozhovor)

Počas vystúpení toho veľa nenahovoríš, no cez svoje piesne sa hlboko dotýkaš sŕdc poslucháčov. Pôsobíš veľmi pokojne a vyrovnane. Vie ťa vôbec niečo nahnevať?

S: Máš pravdu, nehovorím veľa. Som ako taký starý indián 😊. A nakoniec, všetko čo chcem ľudom povedať je v mojich piesňach. Keby som povedal ešte niečo navyše… veď vieš „ Menej je viac.“  A nahnevať ma vie hlúposť, klamstvo a faloš.

Čo ťa viedlo k napísaniu piesne Kde sú tie hranice?  Aké hranice opisuješ?

S: Túto pieseň som napísal preto, aby som upozornil na to, že nás v súčasnosti extrémne ovláda strach. Opisujem v nej hranice akejsi ilúzie, že sme stratení a zabudli sme na to, že všetko raz pominie a tma, ktorá nás teraz všetkých ovláda, nie je nič iné len nedostatok svetla. “Dýchaj, dýchaj, dýchaj a prestaň sa báť.“

Ako vidíš našu krásnu krajinu o takých 5 rokov?

S: Vidím Svetlo. „ Už Slovensko vstáva, putá si strháva.“

Blížia sa Vianoce. Čo pre teba Vianoce znamenajú? Ich atmosféra, zvyky, tradície…

S: Vianoce sú pre mňa spomienky na krásne detstvo. Vnímam ich veľmi intenzívne cez vône. Vôňu snehu, ihličia, vôňu radosti, dobroty a lásky. Tie vône by som si prial zobrať so sebou na druhý breh, keď raz príde môj čas.

Aký je tvoj vzťah k Slovanstvu a pôvodnej kultúre našich predkov?

S: Hlboko sa skláňam pred pokladmi, ktoré nám tu po sebe zanechali naši predkovia. Čerpám z tohto žriedla aj vo svojej tvorbe. Akoby som mohol obísť niečo tak zásadné. Niečo, do čoho vlastne patrím aj ja sám. Som súčasť toho veľkého RODOstromu.

„Kedysi divadlo zrkadlilo život. Život dnes je veľké divadlo.“ Súhlasíš s týmto výrokom?

S: Veru tak. Pozrime sa na tých našich politikov. Ktovie podľa akého scenára to hrajúúúú.

Keďže sa nám rok schyľuje ku svojmu koncu, čo by si zaželal nám Slovákom do ďalšieho roka 2022?

S: Veľa zdravia, duchovného aj fyzického, veľa skutočnej, čistej lásky a odvahy spravodlivo konať, keď bude treba. A nezabudnime poďakovať Bohu za to, že môžeme žiť v tak nádhernej krajine.

ĎAKUJEM ZA ROZHOVOR.

ZA REDAKCIU NITRANOVINY.sk PRAJEM POŽEHNANÉ SVIATOČNÉ DNI.

Brigita

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články