10.4 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Ján Hubinský: Uvrhli sme seba samých aj so svojimi deťmi do veľmi chorej a nebezpečnej situácie

                                              
Spoznala som ho v čase, keď vydal svoju druhú knihu Tekutý život. Kniha pojednáva hlavne o vode a pitnom režime, ale aj o iných zdraviu prospešných tekutinách. Odvtedy tej vody pretieklo naozaj veľa a Ján Hubinský sa dnes prezentuje nielen ako kouč životného štýlu a motivátor, ale aj ako podnikateľ so zdravou výživou a diagnostik v oblasti zdravia, kde mu pomáhajú aj výnimočné technológie.

Niektorí odvážlivci tvrdia, že pandémia je už zažehnaná a že sa pomaličky vrátime do normálu. Čo rozumieš pod slovom normál?

Normál je podľa mňa nikam sa nevracať, lebo to by bola len cesta vzad. Každá trhlina, modrina, jazva, negatívna skúsenosť, majú pre nás vždy len jednu úlohu: posilniť nás, urobiť z nás vyspelejšie, múdrejšie a hodnotnejšie bytosti. Takže normál je tu a teraz a je presným zrkadlom toho, kým sme dnes my sami.

Ján Hubinský: Uvrhli sme seba samých aj so svojimi deťmi do veľmi chorej a nebezpečnej situácie
Ján Hubinský
Vyhľadáva tvoju pomoc teraz viac ľudí ako pred pandémiou?

Nepočítam kedy a koľko ľudí za mnou príde. Jedno sa však výrazne zmenilo. A to, že ľudia chodia na našu kliniku zdravia oveľa častejšie kvôli tomu, čo prežívajú vnútorne, alebo psychicky. Najväčšou devízou a cennosťou dnes je, že si vôbec na vás niekto nájde čas, že si vás má kto skutočne vypočuť a s úprimným záujmom je ochotný pomôcť. Toto ľudia cítia a často aj intuitívne idú tam, kam ich to ťahá.

Na akom leveli je podľa teba vzdelávanie detí v základných školách v oblasti výživy a zdravého životného štýlu?

Školstvo všeobecne stagnuje už celé dekády, bez rozdielu na to, v akej oblasti. Ako jedna z najchorejších krajín sveta jasne prezentujeme, ako tu v rámci životných návykov v oblasti zdravia a jeho hodnoty pre nás fungujeme. Niet pochýb o tom, že ak to nezvládame ako dospelí, je malá šanca dať dobrý a zdravý základ deťom. Naše povedomie o zdravých stravovacích a pohybových návykoch sú naozaj mizerné. Tak ako aj inde na svete, sústavne podliehame blahobytu, lenivosti a ignorujeme to, čo by nám veľmi rýchlo a jednoducho mohlo prinavrátiť zdravie, vitalitu a určite aj vyššiu kvalitu vzdelania do života.

Dlhodobo bola pozastavená telesná výchova a stále nie je povolené spievanie na hodinách hudobnej výchovy. Deti sa nemohli pohybovať po chodbách a aj keď rodičia podpísali čestné vyhlásenie, že ich dieťa nemá známky infekčnej choroby, musia mať na tvári rúška…

Obchodníci s ľudským zdravím a životmi prebrali nad ľuďmi moc na globálnej úrovni. Nastavili podmienky, ktoré sme žiaľ vo veľkej miere prijali, akceptovali a uvrhli tak seba samých aj so svojimi deťmi do veľmi chorej a nebezpečnej situácie. Strach a obavy paralyzujú našu myseľ a vtedy nedokážeme konať múdro, dôstojne a odvážne. Čas je vždy najlepší lekár. Vždy ho uplynie toľko, koľko je treba, na vyliečenie choroby, či úpadku človeka.

Na ktoré civilizačné choroby zomierajú ľudia u nás najviac podľa aktuálnych štatistík? Sú na tom podobne aj ostatné krajiny EÚ?

Srdcovo-cievne a onkologické ochorenia sú už dlhé roky najväčším premožiteľom nad životmi Slovákov. Samozrejme im predchádzajú roky nesprávnych životných návykov, ochorení a diagnóz. Či už ide o alarmujúco nedostatočný pitný režim, stravu na úrovni nutričnej podvýživy a zároveň prejedania sa, či kriticky ochromené návyky fyzickej aktivity, rútime sa žiaľ neustále do priepasti utrpenia. Zomierame, žiaľ, bolestivo, predčasne a hlavne zbytočne. Každopádne sme v tomto smere veľmi smutnou štatistikou.

Ján Hubinský: Uvrhli sme seba samých aj so svojimi deťmi do veľmi chorej a nebezpečnej situácie

Mal si niekedy tendencie byť súčasťou politického života a prispieť k pozitívnym zmenám v oblasti verejného zdravia?

Pomáhať iným našťastie nevyžaduje žiadny titul a ani pozíciu. Cítim sa úžasne slobodný a k zmenám v oblasti verejného zdravia prispievam tak, ako viem. Politika, tak, ako ju poznáme dnes, nie je ničím, čo by ma akokoľvek priťahovalo. Ak by raz ale politika na tomto svete znamenala naozaj čestne, pokorne a férovo vytvárať pridané hodnoty pre životy ľudí svojej krajiny, také niečo si pokojne viem predstaviť. A samozrejme, že dúfam, že tak raz bude, lebo verím na zázraky, ale aj na
dobro a lásku. Tú bezpodmienečnú 🙂

Čo máš na Nitre najradšej a čo by si naopak vylepšil? Je niečo, čo ťa dlhodobo trápi?

Už dlho sa riadim intuíciou a tým, čo cítim. Na Nitre mám najradšej to, že sa tu cítim byť doma. Sympatická mi je ale aj svojou primeranou veľkosťou, dostupnosťou, polohou. Mám veľmi rád niekoľko výhľadov. Napríklad ten z Pyramídy, Kalvárie či hradu na celé mesto a okolitý kraj. Ale tak, ako aj práve teraz, pri písaní týchto odpovedí, často si užívam aj nočný výhľad na rozsvietenú Nitru cez naše obrovské okno doma v obývačke. Určite sme ako ľudia schopní urobiť oveľa viac ako pre seba, tak aj pre naše mesto. Vždy zosmutniem pri pohľade na odpadky po meste, v parkoch, popri rieke. Najväčší smútok v tomto období však prežívam pri pohľade na naše deti a mládež, keď ich vidím s nič nehovoriacimi pohľadmi, so zarúškovanými tvárami. Sám seba sa pýtam, ako je možné, že sme vraj ako vyspelá civilizácia, mohli vôbec pripustiť to, čo dnes reálne zažívame.

Ján Hubinský: Uvrhli sme seba samých aj so svojimi deťmi do veľmi chorej a nebezpečnej situácie

Ako sa udržiavaš vo fyzickej kondícii? Aké cvičenia preferuješ? Ako bývalý profesionálny plavec inklinuješ viac k vode?


Keď som žil v Austrálii na pobreží oceánu, bol som vo vode každý deň. Hlavne voda v prírode mi vyhovuje, v lete si tu na Slovensku chodím zaplávať na jazerá. Inak chodím takmer denne na prechádzky, vždy, keď je možné, tak aj na menšie či väčšie túry. Denne tiež praktizujem zhyby a kliky pre udržanie sily a raz týždenne absolvujem 90 minút kvalitnej, nekomerčnej jógy. Naučil som sa, a stále sa ešte učím, žiť vo vzácnej rovnováhe a ničomu už neprideľujem v živote osobitný
význam. Je to liečivé.

Myslím, že sa ocitám v životnej fáze, kedy ma stále viac a viac vnútorne oslovuje lepšie pochopenie vyšších úrovní a zmyslov svojho bytia a existencie. Nachádzam tak stále viac pokoja, vnútornej sily a viac prepojenia s prírodou a s tým, čomu som veľkú väčšinu svojho života nevenoval dostatočnú pozornosť. S pochopením, že som tu len na veľmi krátko a réžiu svojej návštevy mám vo svojich rukách, učím sa každý moment žiť. Tak naozaj, tak prítomne, tak autenticky a tak múdro, ako viem. Pochopil som, že nie je vlastne nič dôležitejšie, ako kvalita. Kvalita vody, ktorú pijem, kvalita jedla, ktoré jem, kvalita vzťahov, ktoré mám k ľuďom, prírode a k svetu, v ktorom žijem.

Želám teda všetkým  čitateľom veľa zdravia, lásky a kvality života.

Ján Hubinský (www.janhubinsky.sk)
Medzinárodný prezentér, autor, člen Kampane za pravdu v medicíne, zakladateľ kliniky zdravia STUDIO IQ a projektu zdravej výživy PÁNI BAKLAŽÁNI v Nitre

Pripravila: Brigita Tarinová, foto arch.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články