34.2 C
Nitra
pondelok, 15 augusta, 2022

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii

Ivana som stretla toto leto na viacerých podujatiach, kde zastupoval a prezentoval značku Pohan. V tom čase som si zadovážila ľanové šaty v jeho predajni, no osobne som ho ešte nepoznala. Spoločné kruhy priateľov nás po čase opäť prepojili a my sme sa ocitli pri jednom stole. V tom momente som pochopila, že mám ďalšieho adepta na rozhovor. Verím, že bude zaujímavý pre čitateľov, ktorí, podobne ako ja, radi objavujú zaujímavé priestory, kde sa dá tráviť čas plnohodnotne. Takým priestorom je aj Zemček, ktorý najlepšie pozná práve Ivan Štosel.

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii
Ivan Štosel

Ivan, vždy si sa obliekal do prírodných materiálov?

I: Nie. Celé to začalo zhruba pre 11 rokmi, keď som kamarátovmu strýkovi pomáhal presúvať veci v starožitníctve a on mi dal za odmenu rolku konopnej látky, ktoré bola v tom čase asi 90 rokov stará. Dal som si z tejto látky ušiť bohatiersku košeľu, po ktorej som vždy sníval. Cítil som z nej veľmi dobrú energiu, ktorá vytvára energetický štít. Táto košeľa dodnes visí zarámovaná v predajni Pohan. Odštartovala epizódu značky Pohan. Vtedy švagrinka Miška povedala, že keď toto ľudia chcú, tak im to dajme.

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii

Čo všetko treba vedieť o zdravom obliekaní? Je potrebné vymeniť celý šatník alebo len stačí správne kombinovať?

I: Všimol som si, že z môjho šatníka postupne ubúdajú umelé odevy a zostávajú tie dlhotrvajúce. Prírodné materiály sa časom zušľachťujú, sú viac a viac príjemné. Nedegradujú. Hlavne ľan je antibakteriálny. Záleží pochopiteľne aj od hrúbky materiálu. Zmena sa deje prirodzene. Dokonca aj monterky som vymenil za ľanový odev. Jedinú nevýhodu majú tieto materiály na trenkách, pretože mi miznú…. kradnú mi ich moje dievčatá a nosia ich v lete ako kraťase.

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii

Počula som aj názor, že tieto prírodné produkty sú drahé. V zahraničí vraj idú na dračku a ľudia sú ochotní zaplatiť veľa.

I: Nič nie je drahé, len my máme malé výplaty. Každopádne to vidím štatisticky, koľko nových zákazníkov pribúda a starí zostávajú. Čiže počet zákazníkov narastá. Vycítili hodnotu týchto materiálov. Bohužiaľ sme si odvykli od kvalitných materiálov a hodnoty výroby. Krajčírky sú riadne ohodnotené. Naša výroba aj predaj je lokálny, a to sa týka aj pestovania rastlín, čím podporujeme aj región. Vyberám si, u koho nakupujem.

Posielate tovar aj do zahraničia?

I: Áno, naše výrobky posielame do celého sveta. Jedine do Číny a Ruska sme zatiaľ ešte neposielali.

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii

Kto stojí za projektom Zemček? Kde sa vzal tento priestor?

I: Za nápadom stojíme traja ľudia, ale pridávajú sa k nám aj naši rodinní príslušníci. Najprv vzniklo občianske združenie Bimbula, čo som ja, moja žena a jej sestra, čiže moja švagrinka. Značka Pohan aj Zemček je stvorený nami a vyplynul z našich vnemov a nápadov. Projekt Zemček má ho v užívaní občianske združenie Bimbula. To je pôvodný názov vtedajšieho majera. Aktuálny názov obce je Medvecké. Filozofia Pohana a Zemčeka je spätá s prírodou a životom v harmónii s ňou.

Čo je Spoločenstvo vedomého života? Aký je podľa tvojho názoru vedomý človek?

I: Spoločenstvo vedomého života sa drží istých pravidiel alebo inak zákonov spravodlivosti, ktoré sú zverejnené aj na mojom osobnom FB profile: 1. Mám svoju hodnotu. 2. V mojom živote sú iba priatelia a učitelia. 3. Všetko, čo sa mi v živote deje, sa deje pre môj osoh.

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii

Pripravuješ ďalší víkend na Zemčeku v obci Medvecké 10.-12.septembra. Čo všetko bude môcť návštevník ochutnať  a zažiť?

I: Okrem celodenných rôznych typov masáží od certifikovaných masérov, tu bude aj vegánska makrobiotická kuchyňa, ktorá lieči dušu aj telo, rôzne druhy workshopov, meditácií, cvičení a zahrá nám aj kapela. Program sa ešte aktualizuje a nájdete ho na FB Zemček.

Naposledy sme na Zemčeku jedli guláš, ale mäso by sme v ňom hľadali ťažko. Chováš zvieratá, ktoré nezabíjaš.

I: Toto je ten život v harmónii, ktorý tu máme. Naše ovečky sú domáci miláčikovia, ktorí nám pomáhajú kosiť trávu. Pôvodne som prešiel na vegánsku stravu zo zdravotných dôvodov, no teraz mäso nejem z dôvodov etických.

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii
S Martinom Práznovským

Si dosť vysoký a veľký chlap, ktorého ťažko prehliadnuť. Ako sa stravuješ?

I: Nestravujem sa úplne ideálne, pretože jem veľa pečiva, ale snažím sa to vyvažovať množstvom zeleniny a strukovín.  

Narodil si sa v Nitre. Čo máš na nej najradšej?

I: Nitru si vážim, nakoľko je rázovitá a má svoju kultúru a reč. Pre mňa je veľmi pestrá, no s vlastnou identitou a gramatikou. Nevynímajúc hrad, pretože tam sa písali dejiny.  

Máš deti. Akú budúcnosť a život by si im doprial, keby si mal takú moc?

I: Mám obavu o budúcnosť mládeže, ale na druhej strane som snílek, ktorý vytvára paralelu k tomu, kam smeruje tento svet. Ukazujem iné možnosti, chcem inšpirovať k návratu k pôvodným tradíciám. Ja vidím svoje deti ako šťastné, budú žiť a tvoriť a vytváram im na to vhodné podmienky. Hlavne držíme pokope. 

Ivan ŠTOSEL: Pohan, ktorý verí, že šťastný život je život v harmónii

Čo sú v tvojom živote najväčšie hodnoty a prečo? Boli tvoje hodnoty kedysi iné?

I: Moje hodnoty sa nikdy nezmenili. Vždy som bojoval proti neprávosti, bol som jeden zo spravodlivých. Od mojich pubertálnych čias sa na tom nič nezmenilo. Keď som mal 15, tak som protestoval pred cirkusom pri rieke Nitre, aby slona pustili domov.

Ktoré miesta na Slovensku sú pre teba vysoko energetické? Kde sa cítiš naozaj dobre a rád sa tam vraciaš?

I: Mám rád Banskú Štiavnicu. Celé Slovensko má veľa miest, kde sa cítim príjemne. Keď som so svojou rodinou, tak sa všade cítim dobre.

Ďakujeme za rozhovor.

Pýtala sa Brigita Tarinová

Zaujímavé odkazy: 

Zemček https://www.facebook.com/zemcek

Pohan https://www.facebook.com/esopaupohana

Podujatie Víkend na Zemčeku https://fb.me/e/ca6GTTN0a

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články