15.9 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Irena Bihariová: Šéfka Progresívneho Slovenska sa pustila do novinárky Tódovej

PANI TÓDOVÁ, MOJA ÚLOHA NIE JE BOJOVAŤ PO VAŠOM BOKU, ALE DBAŤ O OCHRANU PRÁVNEHO ŠTÁTU

Tento status nie je a nemá byť kritikou novinárskej obce en bloc. Naopak. Mimoriadne mi záleží, aby sa u nás neživil hrubý, osočujúci a paušalizujúci slovník znevažujúci prácu novinárskej obce. Či som bola v roly ľudskoprávnej aktivistky, trestnoprávnej právničky či političky, vždy som sa postavila voči náckom, dezinfo zblúdencom a komukoľvek na obranu ich dôstojnosti a nezastupiteľného významu pre demokraciu. Moja nasledujúca kritika je adresná a hoci status nie je štedrý priestor pre poctivú argumentáciu, posnažím sa ju zdôvodniť (Viac si nechám do blogu).PODARÍ SA DENNÍKU N NÁJSŤ PRE PS NOVÉHO LÍDRA?

To, ako pani Tódová nedávnymi podcastami s 3 mojimi kolegami veľmi neseriózne zasahuje do vnútrostraníckej súťaže PS, a celkovo snahy aj časti jej kolegov už mesiace drajvovať dopyt po novom lídrovi nášho hnutia (hoci v PS ešte nik kandidatúru neohlásil, keďže snem je až o polroka), je skutočne za všetkými čiarami novinárskej etiky a elementárnej kultúrnosti. Ale čert ber. Kvôli tomu by som sa neozvala. Ono je to vlastne len nechochmesné a nedôstojné a ani sa nechcem do tejto úrovne nechať zatiahnuť.

To, čo ma pomklo k reakcii, boli skôr iné veci – konkr. niektoré kapciózne sugestívne otázky kladené p. Tódovou mojom kolegom, ktoré ich mali dotlačiť k negatívnemu vymedzeniu voči predsedníčke. Je pri tom čudné, že ide o otázky o mne, no mne akosi nemá odvahu ich položiť:)

Nuž pokojne teda odpoviem priamo ja, netreba cez ne robiť pasce na kolegov:)

„1. PREČO P. BIHARIOVÁ PRI VOJNE V PZ STÁLA UPROSTRED?“

Nie pani Tódová, je nestojím uprostred. Odvaha zaujať postoj mi nikdy nechýbala. „Problém“ (môj nie, asi skôr váš, keď sa na to pýtate) je akurát ten, že ja nestojím apriori vždy na vašej strane. To, kde stojím, je v skutočnosti vždy závislé na tom, že hľadám pod nohami zákonnosť, aby som sa o ňu vedela oprieť. Preto som v tom opatrná, dlho meriam, menej prejudikujem a neplytvám politické plamenné prejavy, viac skúmam a chcem počúvať obe strany. Nadovšetko si ctím zásady trestného konania, vrátane rovných metrov a tieto hodnoty sú mi prednejšie, než či sa vám zapáčim. Volá sa to úcta k vláde práva. Presne to robím celý život. A mienim v tom pokračovať. A prečo nestojím apriori vždy vo všetkom na vašej strane? Nič osobné v tom nie je. Viazanosť zákonom a nadvláda práva totiž znamená, že nemáme chvalabohu systém žiadnych morálnych apoštolských autorít, ktoré sa stavajú nad súdy a povedia nám už vopred, kde máme stáť a čomu veriť. A nebodaj sa urazia, ak nepricupkáme tam, kde stoja oni. Prepáčte, na mňa to takto nefunguje. Mňa sa nedá ochočiť a ani si zo mňa robiť proxy nástroj, ktorému stačí ukázať politické terče a po kom má páliť. Toto sa so mnou žiaľ nacvičiť nedá. Chcete porážať konkrétne strany? Nech sa páči, v politickom ringu ste vítaná. Na mňa dokonca nefunguje ani vaša vytrvalá podprahová snaha spájať ma s arcizlami, a ani vyplašenie, že stratím u vás mediálny priestor. (tu zrovna ja osobne ozaj nemám čo stratiť:)Chápem, že zápas, ktorý vediete v politickom ringu (!), vám bráni uveriť, že niekomu fakt ide o procesne poctivú očistu štátu. A o to, aby tí, ktorí majú byť potrestaní, neunikli trestom kvôli šlendriánskej práci. Takto jednoduché to je.

2. p. BIHARIOVÁ SA VYSLOVILA, ŽE BY ŠLA NA REFERENDUM. VY S ŇOU SÚHLASITE A TIEŽ BY STE IŠLI?“

Je smutné, keď treba v Denniku N vysvetľovať dezinformačné skratky: zámerne sa zamlčí podstatná časť mojej staršej vety s úmyslom vyvolať tendenčný dojem, hoci znela takto:“ “ ja osobne sa ho zúčastním, ak vláda nedokáže inak zabezpečiť odňatie výkonnej moci Igorovi Matovičovi“. A v čom je presne problém? Som ohlásila vraždu či výkon ústavného práva? Profesionálny novinár nemôže takto ulietavať a prepadnúť tomu, aby súdil a odpisoval lídrov/derky podľa toho, či mu podržia vládu, ktorú on preferuje. Ak p. Tódovej imponujú klaunovské rošády, je to v poriadku. Ja však verím, že Slovensko nie je odkázané ani na klan arcizla ani cirkusovú manéž. Na druhej strane, isteže pani Tódovej ľudsky rozumiem: užila si svoje a má oprávnený strach z toho, aby voľby a výmena vlád nezvrátili procesy či nebodajbože neohrozili aj ju osobne. (Oveľa väčší zmysel vidím v silnejšej ochrane novinárov, za ktorú PS vždy zdvihne ruku, než týmto spôsobom úplne potratiť profesionálny odstup)

3. „AJ VÁM AKO PANI BIHARIOVEJ PREKÁŽALI KAJÚCNICI V PODCASTOCH?”

Toto je o veľa väčšia téma, než problém podcastov. Preto som si ju nechala na samostatný blog. Prekvapilo ma totiž, že ani p. Milan Šimečka, ktorého intelekt ma vedel vždy nadchnúť, vôbec netrafil pointu, keď oponoval mojej kritike okolo kajúcnikov. Problém s mediálnym amplifikovaním svedectva kajúcnikov totiž nie je v tom, kto o kom vypovedá, ale KEDY vypovedá: oni totiž vypovedali o skutkoch, ktoré ešte neboli verifikované súdnym dokazovaním.. čiže kajúcnikmi označené osoby sú alebo v tom čase boli stále v štádiu nevypočutia pred súdom, ich výpovede neverifikovalo súdne dokazovanie, ba dokonca niekde ani verzie kajúcnika v tej ktorej fáze neboli v súdnom konaní podrobené dokazovaniu. Je záhada, že p. Šimečka aj tak kategoricky vyslovil, že Slobodník má pravdu nad slnko jasnú, a to skôr než to mohol konštatovať súd. To jsou mi veci.. Takto sa dôvera v štát fakt nebuduje.

PS:. Šepkáme si to už tak dlho v kaviarniach – ako politicky angažovaná žurnalistika už nechráni, ale naopak ničí to, čo mala chrániť: úlohou novinárov nie je viesť jihad s korupciou či extrémizmom. Ale chrániť demokraciu – lebo to je to prostredie, v ktorom všetky zápasy prebiehajú a od toho, ako kvalitné inštitúcie, procesy, brzdy a protiváhy v systéme sú, presne tak budú príslušné inštitúcie úspešné v boji s kriminalitou. Predstavte si to ako rybník, ktorý má novinárska obec brániť. Miesto toho by však rybárom pomáhala loviť sumce. Ak ten rybník uschne, tak nebudú ani sumce, ani nič. Preto tejto profesii patrí špeciálna ochrana. Nie za lovenie sumcov, na to je systém iných subjektov. Ale preto, lebo plnia tú najdôležitejšiu úlohu: chránia a watchdogujú rybník. Stále verím, že takých je väčšina.

Pôvodný text : FB Irena Bihariová PS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články