0.7 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Imunitu oslabuje aj nedostatok spánku

Kvalita spánku je rovnako dôležitá ako jeho dĺžka. Spánkový deficit môže zmeniť imunitnú reakciu organizmu a je pravdepodobnejšie, že človek ochorie. Na sociálnej sieti to pripomenul Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto.
      Pod zníženú imunitu sa podpisuje aj stres. „Je preukázané, že stres, hlavne dlhodobý, dokáže oslabiť imunitu, preto je dôležité, aby sme sa dokázali odreagovať obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu. Venujte svoj čas činnostiam, ktoré vám spôsobujú radosť,“ radí RÚVZ.
      Pre budovanie imunity je tiež nevyhnutné dbať na zvýšenú hygienu rúk. K prenosu ochorenia môže podľa RÚVZ dôjsť rukami, preto niektoré odporúčania zahŕňajú aj obmedzenie podávania rúk počas chrípkovej sezóny. K prenosu môže prísť aj kontaminovanými predmetmi, ako sú napríklad držiaky v MHD, nákupné košíky či kľučky. „Ruky si treba umývať čo najčastejšie, a to teplou vodou a mydlom, v prípade núdze účinne pomôžu aj dezinfekčné gély na alkoholovej báze,“ priblížil RÚVZ.
      Vytváraniu imunity pomáha aj pravidelné vetranie miestností, doma aj na pracovisku. Dôležité je to podľa RÚVZ robiť nárazovo a niekoľkokrát denne.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Prečítajte si tiež

Najnovšie články