31.5 C
Nitra
utorok, 28 júna, 2022

Igor KRŠIAK: Reagovať na otázky občana a novinára je psou povinnosťou politika

Autor pracuje v samospráve

Dovolím si na tento nezvyčajný postoj, alebo skôr aroganciu, reagovať. Teda na to, čo som si včera v rozhovore s primátorom Nitry (ne)prečítal.

Igor KRŠIAK: Reagovať na otázky občana a novinára je psou povinnosťou politika
Igor Kršiak

Robím v samospráve už niekoľko rokov a poviem pravdu, s neochotou nedať odpoveď od politika, funkcionára, akým je primátor mesta alebo aj poslanec, som sa snáď ešte nestretol. Každý politik, aj keď sú otázky niekedy nepríjemné alebo útočné, to musí „dať“, jednoducho musí.

Je to princíp slušnosti a úcty k obyvateľom a novinárom. Je to princíp fungovania samosprávy.

A teraz nejde o odpovede podľa infozákona, ide o bežnú slušnosť odpovedať na otázky ľudí, obyvateľov alebo hoci aj novinárov. Ide o bežnú slušnosť informovať ľudí o svojej práci a jej výsledkoch. Primátor nesedí na svojej peňaženke a nemanažuje svoju súkromnú firmu, manažuje mesto za verejné financie.

Primátora mesta nikto nasilu netlačí na stoličku alebo do funkcie. Naopak, politik tlačí na občana a snaží sa svojimi názormi a svojimi sľubmi získať dôveru ľudí, aby ho zvolili.

Preto je smutné, keď to, čo by malo byť „psou“ povinnosťou politika, teda slušnosť reagovať na otázky týkajúce sa jeho práce, je pošliapaná. Za 20 rokov som sa asi nestretol s regionálnym politikom, ktorý by toto nepochopil. Až teraz.

Pripájam jeden link, ktorý mi poslal jeden obyvateľ Nitry https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/590221-hattas-v-ide-o-pravdu-remisova-kona-nepochopitelne-a-skratovo-bez-dohody-je-to-cesta-do-pekla/, kde pán Hattas v kancelárii primátora mesta Nitry dlho predlho dokáže rozprávať, ako je dôležité vyriešiť situáciu v strane Za ľudí, ako je dôležité postaviť sa na správnu stranu v spore Kolíková – Remišová.

Smutné je, že v tom celom je Nitre venovaný len ten znak mesta, ktorý visí na stene. Takto dlho som primátora o svojej Nitričke ešte nikdy nepočul rozprávať.

Myslím, že by malo platiť staré známe krédo politika, ktorý sa uchádza o funkciu:

“Aby ľudia z nás aj niečo mali, nie, aby sme ich iba odrb…..li !!!“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články