25.9 C
Nitra
pondelok, 23 septembra, 2024

Hrôza. Vedci vo Wu-chane objavili nový koronavírus. Spôsobuje závažné ochorenie pľúc a obličiek a je ešte prenosnejší a najmä smrteľnejší!

A máme to tu opäť, lenže ešte desivejšie! Ak si niekto myslel, že súčasné koronavírusové šialenstvo sa môže pomaly končiť, veľmi sa zmýlil. Môže byť ešte horšie. Vedci totiž objavili nový vírus, ktorý je vraj ešte viac smrtiaci ako ten, ktorý tu máme.

Už viac ako dva roky je ľudstvo na našej planéte traumatizované pandémiou koronavírusu, pričom spásou malo byť očkovanie. Žiaľ, nie je, pretože aj týmto „geniálnym ťahom“ sa vytvárajú stále nové a nové mutácie. Vedci z Wu-chanu, teda z miesta, kde údajne COVID-19 vznikol, podľa portálu iprima.cz objavili nový koronavírus, ktorý by mal byť ešte desivejší ako je ten, ktorý tu máme teraz.

Hrôza. Vedci vo Wu-chane objavili nový koronavírus. Spôsobuje závažné ochorenie pľúc a obličiek a je ešte prenosnejší a najmä smrteľnejší!
Vedci vo Wu-chane objavili nový koronavírus, ktorý je vraj ešte prenosnejší a najmä smrteľnejší. A tiež má pochádzať z netopiera. Ilustračné foto. Zdroj: archív nn

Stačí, aby jediný raz zmutoval a môže sa preniesť aj na ľudí!

Ďalšiu obrovskú epidémiu môže spôsobiť jediná mutácia – NeoCoV. Nový smrtiaci vírus, ktorý objavili vedci z Wu-chanu zatiaľ nebol detekovaný u človeka, lenže to sa môže s jedinou mutáciou zmeniť a NeoCoV môže byť prenosnejší a tiež smrteľnejší ako COVID-19. Podľa štúdie sa jedná o typ koronavírusu pôvodne z južnej Afriky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však obavy krotí a chce počkať na ďalšie štúdie. Prenosnejší a smrteľnejší koronavírus NeoCoV pochádza pôvodne z južnej Afriky a je spojený s vírusom MERS. Ide o jednu z foriem koronavírusu, ktorá sa môže prenášať zo zvierat na ľudí (ide o takzvaný zoonotický vírus) a spôsobuje závažné ochorenie pľúc a obličiek. Web The Jerusalem Post píše, že prvé prípady MERS boli zaznamenané už v roku 2012. Niektorí odborníci krotia obavy aj preto, že spomínaná štúdia vedcov z Wu-chanu doteraz nebola recenzovaná. Správy sú však jasné – NeoCoV delí od toho, aby sa stal nebezpečenstvom pre ľudí, jediná mutácia.

COVID-19 vytvoril človek a nezačal na trhu vo Wu-chane. Všetko nasvedčuje, že pôvod má zrejme v americkom Fort Detricku

Doteraz bol totiž tento smrtiaci variant detekovaný iba u zvierat, konkrétne u netopierov. Podľa predpokladov vedcov z Číny sa však môže NeoCoV preniesť aj na ľudí. Na to vraj stačí málo – aby koronavírus jediný raz zmutoval. Informácie sú o to znepokojivejšie, že nový koronavírus pravdepodobne nezastavia ani protilátky proti SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Rovnako sú tieto protilátky bezbranné proti MERS-CoV. WHO však zatiaľ krotí obavy a ľudia by podľa nej nemali vyvodzovať predčasné závery. Stále sa vraj jedná o jedinú štúdiu. „Či bude zistený vírus rizikom pre človeka, bude vyžadovať ďalšie štúdie,“ uviedla WHO, ktorá úzko spolupracuje s ďalšími organizáciami s cieľom „monitorovať a reagovať na hrozbu nových zoonotických vírusov. Pri tejto príležitosti sa môžeme zamyslieť, že ak kvôli vtáčej či prasacej chrípke dokážeme vyzabíjať desaťtisíce týchto zvierat, prečo to nedokážeme u netopierov? Alebo ich životy sú nám milšie ako tie ľudské?

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články