5.9 C
Nitra
nedeľa, 27 novembra, 2022

Hnus! Slovo, ktoré najviac vystihuje postriekanie pamätníka osloboditeľov Piešťanoch nacistickým symbolom

Pane Bože, čo sme si to sem pustili? Kto to urobil? Boli to ukrajinskí alebo slovenskí nacisti? Slováci sú však pobúrení znakom, ktorý ktosi nastriekal a zneuctil tak pamätník v Piešťanoch.

Šéf Kremľa Vladimir Putin vysvetľuje vpád ruských vojsk na ukrajinské územie a rozpútanie vojny „špeciálnou operáciou“, ktorá má za cieľ demilitarizovať a najmä denacifikovať Ukrajinu. Udalosti z ostatných dní na Slovensku dávajú jeho kroku čiastočne za pravdu.

Píše o nich v statuse nielen expolitiča Anna Belousovová či politický analytik Ján Baránek, ale ukazuje to aj príspevok vo facebookovom profile Brat za Brata.

Ide o znak ukrajinského neonacistického pluku Azov

Profil Brat za Brata hneď v úvode statusu žiada o pomoc pri pátraní po páchateľovi, ktorý nacistickým znakom zneuctil pamätník osloboditeľov v Piešťanoch. „Nech sa frajer, čo to spravil, príde ukázať na naše podujatie,“ odkazuje mu správca profilu Brat za Brata. „Sme hlboko rozhorčení nad rúhavým vandalským činom proti pamätníku osloboditeľov v Piešťanoch.

Hnus! Slovo, ktoré najviac vystihuje postriekanie pamätníka osloboditeľov Piešťanoch nacistickým symbolom
Kto postriekal pamätník osloboditeľom v Piešťanoch nacistickým znakom, ktorý používa aj ukrajinský batalión Azov? Zdroj: FB / Brat za Brata

Upozorňujeme, že symbol namaľovaný na pamätníku – premenený Wolfsangel – vlčí hák – je znakom ukrajinského neonacistického pluku Azov, ktorý usvedčili z početných zločinov proti civilnému obyvateľstvu Donbasu,“ píše sa v statuse a zároveň profil Brat za Brata žiada obnoviť pomník do pôvodnej podoby a potrestať zodpovedných.

Hnus! Slovo, ktoré najviac vystihuje postriekanie pamätníka osloboditeľov Piešťanoch nacistickým symbolom
Zdroj: FB / Brat za brata

O prejavoch nacizmu zo strany Ukrajincov na našom území píše v statuse aj Anna Belousovová. Tá poukazuje na aprílový protest ukrajinských žien voči vojne na ich území a zároveň za podporu ich manželov, ktorí bojujú proti ruskému agresorovi. Na ňom neváhali Ukrajinky vytiahnuť ich štátnu vlajku, ktorú zdobil znak bataliónu Azov. Nacistický znak!

„My tu prijímame utečencov z Ukrajiny, aby tu robili na hlavnom námestí v Bratislave nacistické rozcvičky?!“ napísala v úvode exnárodniarka a dodala, že dav na námestí počas protestu vykrikoval pozdravy ukrajinských nacistov a používal vlajku Azova, ktorá je na Slovensku oficiálne považovaná za nacistický, extrémistický symbol.

Hnus! Slovo, ktoré najviac vystihuje postriekanie pamätníka osloboditeľov Piešťanoch nacistickým symbolom
Na proteste ukrajinských žien v Bratislave niesli „pohoršené“ ženy v popredí aj ukrajinskú vlajku s nacistickým znakom bataliónu Azov. Zdroj: FB / Anna Belousovová

Obrátený vlčí hák – symbol 2. tankovej divízie SS Das Reich

„Znak bataliónu Azov je uvedený v publikácii – pomôcke Polície SR už od roku 2017!!! Alebo sa niečo zmenilo a ukrajinský nacizmus a extrémizmus má na Slovensku zelenú?!“ položila zásadnú otázku šéfka strany Národ a Spravodlivosť. „Kde sú dnes tí „nezávislí“ novinári, ktorí pred pár rokmi písali tieto články? Kde je Polícia SR?! Ich hlavnou úlohou už nie je ochrana zákonov a poriadku, ale lustrovanie čo je, či nie je hoax?“ pýtala sa Belousovová, ktorá ešte na samý záver dodala: „Vyzývam Políciu SR a hlavne ministra vnútra aj policajného prezidenta, aby konali voči prejavom nacizmu aj keď sa to týka utečencov!!! Pre nich platia naše zákony, zákony Slovenskej republiky!“

Bokom k tomu, čo sa na protestnom pochode odohralo, nezostal ani politický analytik Ján Baránek, ktorý v statuse Slovákom vysvetlil, čo vlastne znak na vlajke Ukrajiny znamená.

Symbol bataliónu Azov je kombináciou symbolu nacistického tzv. Čierneho slnka a 2. tankovej divízie SS Das Reich s tzv. „vlčím hákom“

„Je kombináciu obráteného vlčieho háku, symbolu 2. tankovej divízie SS Das Reich a nacistického tzv. Čierneho slnka,“ vysvetlil v statuse Baránek a dodal, že 2. tanková divíziu Das Reich napríklad vyvraždila francúzske mesto Oradour-sur-Glane, a tá istá divízia pomáhala potlačiť aj SNP. „Takže, v krajine, kde Kotleba dostal za rozdávanie 1488 eur podmienku, lebo toto číslo symbolizuje 14 slov Davida Lanea o bielych deťoch a číslo 88 je Heil Hitler, to teraz akosi nikomu neprekáža?“ opýtal sa ešte politický analytik.

Incicent v nacistickým znakom na vlajke Ukrajiny už údajne vyšetruje aj NAKA, bude preto zaujímavé sledovať, ako sa vyšetrí incident s poškodením a  zhanobením pamätníka v Piešťanoch. A najmä to, kto to má na vedomí.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články