29.2 C
Nitra
sobota, 12 augusta, 2023

Hlohovec: Novým podujatím kultúrneho leta budú Hlohovské organové dni

Do mapy festivalov organovej hudby sa tento rok vpíše nové podujatie Hlohovské organové dni. Trojdňový festival plánuje mesto pripraviť na leto, koncerty sa uskutočnia vo Farskom kostole sv. Michala Archanjela na hlavnom námestí a v Kostole Krista Kráľa v miestnej časti Šulekovo.

„Veríme, že podujatie si v tomto meste nájde svojich poslucháčov,“ uviedol dramaturg pripravovaného podujatia Stanislav Šurin. Vychádza aj zo skúsenosti z minulého roka, keď pripravili v spolupráci s mestským kultúrnym centrom ako malú skúšku vo farskom kostole koncert emeritného titulárneho organistu Pápežského zboru Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne a doživotného prvého organistu Pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme Juana Paradella Solé, o ktorý mali Hlohovčania mimoriadny záujem. V šulekovskom kostole v závere uplynulého roka inštalovali nový nástroj, 1300-píšťalový organ dovezený zo Švédska. Hoci je zánovný, podľa Šurina má výborné herné vlastnosti, veľmi vhodné aj na koncertné využitie.

„Koncerty sa uskutočnia v tri augustové piatky, prvý bude 11. augusta, zostavu interpretov dolaďujeme,“ doplnil Šurin, ktorý ako výkonný interpret v hre na organe stojí za viacerými organovými podujatiami. „Sú to Trnavské organové dni, pripravujeme 24. ročník Organových dní Piešťany, uskutoční sa 18. ročník Musica sacra Skalica, 10. ročník Organového festivalu v Modre. Tiež festival v Dóme sv. Martina v Bratislave a festival Trstenská organová jeseň,“ vymenoval. Novému podujatiu je podľa jeho slov vedenie mesta naklonené a myšlienku nového kultúrneho festivalu podporuje.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x