-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Hlas: Zákon OĽANO o osobitnom odvode nepochopiteľne vynecháva banky, prečo?

Novela zákona o osobitnom odvode, ktorú do parlamentu predložil poslanec OĽaNO Milan Vetrák, z nepochopiteľných dôvodov vynecháva z platenia vyšších odvodov banky, ktoré zaznamenávajú rekordné zisky.

„Čo vám dali banky za to, že pre vás neexistujú? Čo vám dali banky za to, že ste im zrušili bankový odvod, zavedený vládami sociálnej demokracie? Čo vám dali banky za to, že tento paškvil s ich mimoriadnym zdanením nepočíta?“ spýtal sa v parlamentnej rozprave k zákonu poslanec HLASu Matúš Šutaj Eštok.

Hlas: Zákon OĽANO o osobitnom odvode nepochopiteľne vynecháva banky, prečo?
Je to návrh plný chýb, s dopadmi na obyčajných ľudí, ktorých môže vo finále pripraviť o prácu.

OĽaNO podľa neho po stý raz porušuje svoj základný volebný sľub o transparentnosti a otvorenom vládnutí.

„Zákon s ďalekosiahlymi dôsledkami na slovenské hospodárstvo predložilo OĽaNO tajne ako poslanecký návrh poslanca Vetráka bez akejkoľvek diskusie s tými, ktorých by sa mal týkať. Bojíte sa podať kvalifikovaný návrh do riadneho medzirezortného pripomienkového konania? Bojíte sa viesť riadnu diskusiu s dotknutými subjektami? Áno, bojíte. Jediné, čo viete, je pretláčať bagrom šialené nápady svojho duševne narušeného majiteľa, ktoré vymyslí o pol druhej ráno pri vyplakávaní sa na sociálnych sieťach,“ poznamenal Matúš Šutaj Eštok.

Igor Matovič sa podľa neho „pri akýchkoľvek svojich návrhoch dôsledne drží politiky 3 P. Populizmus, primitivizmus a pomstychtivosť. Návrh pána Vetráka, jeho verného bieleho koňa, všetky tieto 3 P spĺňa. Návrh je ďalší populistický Matovičov bager, ktorým chce ohlúpnuť voličov. Je primitívny, pretože sa ani len nepokúša predstierať odbornosť. A je pomstychtivý, pretože má trestať slovenské podniky, ktorých si rovnako ako mnoho skupín vybrala táto vláda za nepriateľov a práve má pocit, že je najvyšší čas ich doraziť,“ zdôraznil Matúš Šutaj Eštok.

HLAS ako sociálnodemokratická strana nemá žiaden problém so solidaritou silnejších so slabšími. „Mimoriadne odvody sme pripravení podporiť vtedy, keď budú mať logiku a nebudú za sebou rozsievať spúšť. Je to návrh plný chýb, s dopadmi na obyčajných ľudí, ktorých môže vo finále pripraviť o prácu. Príďte s návrhom, ktorý neobíde banky, dajte ho do riadneho medzirezortného pripomienkového konania, vypočujte si aj odborníkov, nielen vášho vyšinutého predsedu. Ak váš návrh bude mať hlavu a pätu, sociálni demokrati nebudú mať so zdanením skutočne bohatých firiem a bánk problém,“ uzavrel Matúš Šutaj Eštok.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články