13.1 C
Nitra
pondelok, 3 októbra, 2022

Heger Žilinkovi: Opoziční politici vás využívajú ako štít v bezohľadnom politickom boji s cieľom pokračovať v deštrukcii právneho štátu

Reakcia predsedu vlády Eduarda Hegera na otvorený list, ktorý mu adresoval generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, v plnom znení.
      

Vážený pán generálny prokurátor Slovenskej republiky,
      dovoľte mi zareagovať na Váš otvorený list z 1. februára 2022, ktorý ste zverejnili na sociálnej sieti.
      K funkcii, ktorú zastávate, prechovávam úctu a rešpekt. Je to funkcia, ktorá patrí k najdôležitejším v krajine. Generálna prokuratúra a generálny prokurátor na jej čele musia byť zárukou toho, že Slovenská republika je v každodennom živote skutočným právnym štátom a spravodlivosť je v nej najvyššou hodnotou.
      V čase krízy dôvery v orgány činné v trestnom konaní ľudia prostredníctvom poslancov Národnej rady SR vložili do Vašich rúk veľkú dôveru a zodpovednosť. Želajú si, aby sa prokuratúra jednoznačne obrátila chrbtom k bezpráviu a pracovala tak, ako jej to ukladá ústava a ďalšie zákony. Verím, že mi dáte za pravdu, že je zvýšená citlivosť verejnej mienky aj smerom k Vašej práci.
      

Určite sa zhodneme aj na tom, že dôvera verejnosti k prokuratúre ako orgánu na ochranu zákonnosti v Slovenskej republike bola počas dlhého obdobia významne narušená. Nemusím sa púšťať do detailného výpočtu príčin, stačí, keď v tejto súvislosti spomeniem, ako sa výkonu svojej funkcie zhostili bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
      Pri vzniku vlády, ktorej predsedám, si koaličné strany veľmi jasne uvedomovali, že obnova dôvery občanov k prokuratúre – a samozrejme aj k polícii a súdom – má zásadný význam pri zlepšovaní materiálneho i duchovného  života občanov. Ak to zjednoduším, bez spravodlivosti niet prosperity, bez spravodlivosti sa darí politickým extrémom, ktoré podkopávajú demokraciu.
      To je ten dôvod, pre ktorý sme po marcových voľbách v roku 2020 vyhlásili nekompromisný boj proti korupcii a presadzujeme očistu verejného života od ľudí, ktorí sa v službách štátu spreneverili svojmu poslaniu.
      Je to mimoriadne namáhavý proces, ktorý môžu úspešne zvládnuť len policajti, prokurátori a sudcovia so silným morálnym založením a vierou v právny štát.
      Vážený pán generálny prokurátor Slovenskej republiky,
      je pochopiteľné, že v novej protikorupčnej politickej kultúre naši občania vrátane odbornej verejnosti veľmi živo reagujú na rozhodnutia, ktoré vyvolávajú pochybnosti o ich súlade s literou i duchom zákona, alebo o ich súlade so zahranično-politickou líniou Slovenskej republiky.
      Keďže sám som mal problém porozumieť niektorým Vašim krokom, nemohol som na kladené otázky neodpovedať. Moje tvrdenie, že opoziční politici Vás využívajú ako štít v bezohľadnom politickom boji s cieľom pokračovať v deštrukcii právneho štátu, je opreté o fakty. Tým, prirodzene, netvrdím, že sa v tomto zápase osobne angažujete a chcem zároveň aj veriť, že Vám je to rovnako nepríjemné. V takom prípade by však veci určite prospelo, keby ste to dali aj verejne najavo a vyzvali ich, aby sa Vašou osobou nezaštiťovali.
      Vážený pán generálny prokurátor Slovenskej republiky,
      dovoľte mi na záver vyjadriť eminentný záujem riešiť systémové nedostatky vo výkone orgánov činných v trestnom konaní. V tejto súvislosti by som Vás chcel požiadať o prehodnotenie Vášho postoja k spornému paragrafu 363 Trestného zákona tak, aby sme spoločne našli také riešenie tohto problému, ktoré prispeje k posilneniu právnych istôt občanov na Slovensku.

      Eduard Heger, predseda vlády SR.

List Generálneho prokurátora SR:

Heger Žilinkovi: Opoziční politici vás využívajú ako štít v bezohľadnom politickom boji s cieľom pokračovať v deštrukcii právneho štátu
Heger Žilinkovi: Opoziční politici vás využívajú ako štít v bezohľadnom politickom boji s cieľom pokračovať v deštrukcii právneho štátu

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články