-4.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Hattasov poradca: Nitra je najväčším skokanom z veľkých miest

Transparency International Slovensko (TIS) vo štvrtok zverejnila rebríček otvorenosti samospráv. Nitra je najväčším skokanom z veľkých miest a štvrtým spomedzi všetkých 100 hodnotených miest, informuje vo svojej tlačovej správe poradca nitrianskeho primátora Henrich Varga.

„Nie je to jediný úspech, ktorý svedčí o výraznom posune Mesta Nitra za posledné obdobie. Deň pred hodnotením TIS zverejnila Nadácia Zastavme korupciu rebríček, podľa ktorého je Nitra v súťažení zákaziek na druhom mieste spomedzi veľkých miest.

Hattasov poradca: Nitra je najväčším skokanom z veľkých miest
Henrich Varga a Marek Hattas

TIS zverejňuje rebríček otvorenosti miest pravidelne od roku 2010. V poslednom rebríčku z roku 2018, ešte za predchádzajúceho vedenia, skončila Nitra na 76. mieste, prepadla sa vtedy na poslednú pozíciu spomedzi krajských miest. Pod vedením primátora Mareka Hattasa Nitra poskočila o 60 miest. V aktuálnom hodnotení je na 16. priečke.

Primátor Hattas: bojujeme o charakter Nitry

„Toto sú výsledky našej tvrdej a poctivej práce,“ hovorí primátor mesta Nitra Marek Hattas. „Nitra bola dlhé roky označovaná za mesto korupcie a klientelizmu. Bolo neskutočnou hanbou, že naše milované mesto, matka slovenských miest, dostávala takéto prívlastky. Nám sa za necelé štyri roky podarilo Nitru vytiahnuť z dna a dostať ju medzi najlepšie mestá, pokiaľ ide o otvorenosť,“ dodáva primátor Hattas.

Ako hovorí ďalej, Nitre stále hrozí návrat do starých koľají. Podľa primátora Hattasa sa v blížiacich voľbách odohrá súboj o charakter Nitry. „Konkrétni ľudia a záujmové skupiny si chcú vziať Nitru späť. Urobíme všetko preto, aby sa to nestalo.“

Poďakovanie zamestnancom

K hodnoteniu otvorenosti sa vyjadril aj prednosta mestského úradu v Nitre Martin Horák, ktorý neskrýval z tohto výsledku nadšenie. „Som nesmierne rád, že sa zmeny, ktoré sme na úrade zaviedli, odzrkadľujú v nezávislých hodnoteniach. V stredu v hodnotení Nadácie Zastavme korupciu, vo štvrtok v rebríčku Transparency International Slovensko. Poďakovanie patrí hlavne zamestnancom, ktorí tieto zmeny uviedli do života,“ uviedol Horák. Podľa neho je výsledok zároveň záväzkom na ďalšie zlepšovanie sa.“

Nitra, 7. októbra 2022, Henrich Varga, poradca pre komunikáciu

(text bol zverejnený bez redakčných úprav)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články