-8.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Gröhling: Vysoké školy potrebujú v roku 2023 navýšenie rozpočtu

Rozpočet vysokých škôl by mal byť na rok 2023 výrazne navýšený, aby nedošlo k prepúšťaniu a aby bolo zabezpečené ich fungovanie. Upozorňuje na to poslanec NR SR a podpredseda SaS Branislav Gröhling.

„V uplynulom období sa nám podarilo presadiť reformu vysokého školstva, ako aj zmeny naviazané na Plán obnovy. Preto je dôležité v roku 2023 vysoké školy finančne podporiť, aby sa dokázali prispôsobiť na nové podmienky a aby naše vysoké školy mohli kvalitou postupne dobiehať okolité krajiny,“ hovorí poslanec NR SR a podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Gröhling: Vysoké školy potrebujú v roku 2023 navýšenie rozpočtu
Branislav Gröhling však hovorí, že vzhľadom na zavedené zmeny vo vysokom školstve by teraz vláda nemala vysokým školám poskytovať financie iba na prežitie a udržanie.

Rozpočet na rok 2023 dokonca pôvodne počítal so znížením financií pre vysoké školy o 27 miliónov eur, tie by však mali byť vysokým školám ponechané. Branislav Gröhling však hovorí, že vzhľadom na zavedené zmeny vo vysokom školstve by teraz vláda nemala vysokým školám poskytovať financie iba na prežitie a udržanie. Naopak, do vysokých škôl by teraz mala vláda investovať, aby po presadených zmenách prišlo k rozvoju a napredovaniu vysokého školstva.

„S ministrom financií sa nám dlho nedarilo dohodnúť na tom, aby pridelil prostriedky do školstva – ani do regionálneho ani do vysokého školstva. Preto sme z vlády odišli. Teraz by však navýšenie rozpočtu pre školstvo nemal byť problém, keďže post ministra školstva obsadil jeho nominant,“ dodal Gröhling.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články