23.1 C
Nitra
sobota, 26 augusta, 2023

GP SR zanalyzuje páchanie trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky

Bratislava (TASR) – Generálna prokuratúra (GP) SR bude analyzovať a hodnotiť stav zákonnosti trestného stíhania trestných činov pod vplyvom návykovej látky. Rozhodol o tom generálny prokurátor Maroš Žilinka. Jedným z cieľov je navrhnutie opatrení na zníženie páchania tohto druhu trestnej činnosti. TASR o tom informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan.
      Dôvodom vykonania analýzy a zhodnotenia je skutočnosť, že trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky je v ostatných rokoch druhým najpočetnejším trestným činom páchaným v SR. „Nieto jediného dňa bez vodičov pod vplyvnom alkoholu, ktorí majú na svedomí aj tie najzávažnejšie následky – stratu života nevinných. Stav dospel do štádia, ktorému sa nemožno nečinne prizerať, ale je nevyhnutné reagovať a prijať účinné opatrenia na jeho zvrátenie a nápravu,“ vyhlásil Žilinka.

GP SR zanalyzuje páchanie trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky
Ilustračné foto


      Hovorca doplnil, že okrem návrhov opatrení vedúcich k zníženiu páchania trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky má analýza poskytnúť odpovede na zákonnosť trestného stíhania, dlhodobé trendy a príčiny páchania tohto trestného činu. Tiež regionálne rozdiely, druhy ukladaných trestov, ich dostatočnosť z hľadiska ochrany spoločnosti, výchovného účelu a prevencie. Venovať s má aj pomeru sankcií a trestov ukladaných v správnom konaní a trestnom konaní i efektívnosti právnej úpravy.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články