23.1 C
Nitra
utorok, 20 augusta, 2024

Fico napísal otvorený list predsedníčke Európskej komisie URSULE VON DER LEYENOVEJ

Bratislava 20. júla 2022

Vážená pani predsedníčka Európskej komisie,

pri prejavení všetkej úcty a rešpektu k práci Európskej komisie (ďalej len „EK“) musím skonštatovať, že Správa o právnom štáte (Slovensko) z 13. júla 2022 (Rule of Law Report Slovakia) je nepríjemným dôkazom toho, ako je EK vzdialená od reálneho života v členských štátoch Európskej únie.

EK bola za posledných osemnásť mesiacov opakovane informovaná o hrubom zneužívaní trestného práva na likvidáciu opozície, o porušovaní práv obvinených, o fabulovaní dôkazov, či o podozrivých úmrtiach obvinených vo väzbe. Správa EK absolútne odignorovala túto realitu. Nemienim špekulovať, prečo sa tak stalo. Nie je však možné rešpektovať takéto očividné zavádzanie medzinárodnej verejnosti o situácii na Slovensku, ktorá nemá s právnym štátom nič spoločné.

Fico napísal otvorený list predsedníčke Európskej komisie URSULE VON DER LEYENOVEJ
spravodlivosť, súd,

Najlepšou odpoveďou na Správu EK, ktorá je fraškou, sú verejné vyjadrenia dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave E. Burdu z 13. júla 2022 k situácii na Slovensku. Stačí citovať toto: „Začali sa hľadať dôkazy len v neprospech obvinených, zdá sa, že dôkazy začali aj fabrikovať, umelo vytvárať…“ Situáciu otvorene prirovnáva k policajnému štátu a dodáva: „Na Slovensku sa môže stať komukoľvek čokoľvek a ja nechcem žiť v takom štáte.“

Ešte brutálnejším popretím správy EK je konštatovanie slovenského verejného ochrancu práv (ombudsman) M. Patakyovej z 23. marca 2022, ktorá „má za preukázané, že v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti došlo k porušeniu základného práva na ochranu zdravia Ľubomíra Krivočenka.“ Obhajca Ľ. Krivočenko bol v jednej z politických káuz obvinený a vzatý do väzby, kde zomrel na Covid, lebo mu nebola poskytnutá základná starostlivosť. Vládni predstavitelia len sucho skonštatovali, že nemali pre obvineného vo väzbe pľúcnu ventiláciu, hoci v danom čase ich bolo v civilných nemocniciach na Slovensku voľných 37. O porušovaní iných práv obhajcu vo väzbe nehovoriac. Smrť bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála M. Lučanského vo väzbe je opradená tajomstvami a vláde sa doteraz nepodarilo vyvrátiť obrovské podozrenia.

Správa EK pôsobí smiešne, ak je porovnaná s medializovanými informáciami o zaobchádzaní vo väzbe s ďalšou politicky obvinenou osobou – bývalou štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti SR M. Jankovskou. Prvý kontakt s rodinou jej bol umožnený až po troch mesiacoch, za 53 dní vo väzbe (väzba trvala viac ako rok) polícia vypočula iba jedného svedka, bola vystavená hrubému nátlaku, čelí vážnym zdravotným problémom.

Ústavný súd SR už minimálne v 17 prípadoch konštatoval porušenie ľudských práv osôb vo výkone väzby, pričom najčastejším porušovateľom je konkrétny senát Najvyššieho súdu SR a sudca, ktorý sa hlási k politike jednej z vládnych strán, dokonca bol za túto stranu nominovaný aj na funkciu generálneho prokurátora SR.

>>> pokračovanie

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články