-8.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Fico: My bláznovi a duševne chorému človeku, ktorý zodpovedá za totálny rozklad tohto štátu, nebudeme podpisovať žiadne bianko šeky

K dnešnej schôdzi NR SR uviedol, že opozícia sa rozhodla použiť politickú obštrukciu, napriek tomu, že v parlamente bolo asi 140 poslancov, prezentovalo sa iba 72 z nich, a teda národná rada nebola uznášaniaschopná.

 „Bolo to preto, lebo sme mali rokovať v prvom čítaní o zmene zákona o štátnom rozpočte, kde nás naivný Matovič žiada, aby sme mu podpísali bianko šek v objeme 1,5 miliardy eur. Po prvé, Matovič si dobre uvedomuje, že mu s vysokou pravdepodobnosťou neprejde rozpočet na rok 2023, a preto ráta s rozpočtovým provizóriom. To znamená, že na budúci rok, ak neprejde rozpočet, pôjdete pri míňaní štátnych peňazí tak, že máte vždy na každý mesiac 1/12 z rozpočtu roku 2022, ale on si k tomu chce ešte pridať 1,5 miliardy eur, aby mal na rozdávanie. My bláznovi a duševne chorému človeku, ktorý zodpovedá za totálny rozklad tohto štátu, nebudeme podpisovať žiadne bianko šeky,“ povedal R. Fico. Dodal, že v utorok prídu opäť do NR SR s tým, že budú pokračovať v obštrukcii a pokiaľ sa takto bude správať aj zvyšok opozície, ani vtedy nebude NR SR schopná otvoriť schôdzu k zmene štátneho rozpočtu.

R. Fico predpokladá, že príde protiargument, kde majú nájsť peniaze na 14. dôchodok. SMER – SD všetkými hlasmi podporil prijatie zákona o vyplatení vianočného príspevku pre dôchodcov vo výške 70% z príspevku vyplatenom už tento rok. Na to treba 207 miliónov eur. „My ponúkame takéto riešenie, aby sme bláznovi nedávali 1,5 miliardy eur, nech vláda v pondelok zasadne, nech stiahne to, čo teraz predložila do parlamentu na 1,5 miliardy eur a nech predloží novelizáciu zákona o štátnom rozpočte, kde sa navýši štátny rozpočet na rok 2023 o 207 miliónov eur, aby dôchodcovia dostali štrnásty dôchodok. Ak to urobia, poslanci strany SMER – sociálna demokracia budú za to hlasovať, otvoríme schôdzu a môžeme pokračovať ďalej,“ dodal R. Fico.

Ďalšia téma je samotná dôchodková reforma, ktorá v nejakej podobe bola schválená v NR SR. Robert Fico povedal, že keď sa tu zavádzal druhý pilier dôchodkového zabezpečenia, bol to vtedajší minister Kaník, ktorý pripravoval tento návrh. Tento zákon, napriek odporu celej opozície aj sociálnych partnerov, prešiel o jeden hlas. SMER argumentoval, že sa nedá prijímať tak vážna zmena, ako je reforma dôchodkov obyčajným zákonom, lebo nasledujúca vláda to zmení. „SMER – sociálna demokracia, ktorý vtedy s reformou nesúhlasil, došli sme do vlády a robili sme zmeny v tom pilieri, lebo sme mali vlastné predstavy, ako to má vyzerať. Neurobili sme to, na čo nás mnohí nahovárali, úplne zrušiť druhý pilier, ale nechali sme ho. Pán Boh ochraňuj každého, kto si šetrí na dôchodok v druhom pilieri,“ zdôrazňuje.

No a včera opäť puzzle zapracovalo, pozbierali sa nejaké hlasy a neboli tam žiadne seriózne strany, polorozpadnutý klub OĽaNO, niekto zo Sme rodina, no schválilo sa, že definitívne vypadne z našej právnej úpravy horný vekový limit pri odchode do dôchodku, ktorý bol pôvodne v ústave 64 rokov, potom bol zrušený a potom ostal iba v zákone. „Ľudia, ktorí sú narodení v roku 2003 pôjdu do dôchodku v 70 rokoch. Toto chcete? To naozaj chcete, aby tí ľudia zomierali v robote? My oznamujeme, ak SMER – sociálna demokracia bude vo vláde, tento zákon bude kompletne zmenený a bude to dúfam už v roku 2023,“ uzavrel R. Fico.

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články