3.1 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

Fico: Ešte je čas zaradiť sa medzi múdre krajiny EÚ. To by sme ale museli mať inú vládu a inú hlavu štátu

Podľa predsedu strany SMER – sociálna demokracia Roberta Fica sa koalícia mýli, pokiaľ si myslí, že politicky vykonštruovaným monsterprocesom mu zabránia hovoriť o pravde, ktorá je dnes na Slovensku krutá, a tiež, že zabránia strane SMER – SD robiť klasickú opozičnú prácu. Podľa jeho slov koalíciu vyrušuje, keď na tlačových besedách SMER hovorí o narušení bezpečnosti Slovenska z vojenského pohľadu.

Fico: Ešte je čas zaradiť sa medzi múdre krajiny EÚ. To by sme ale museli mať inú vládu a inú hlavu štátu
Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraj Blanár požiadal eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa, aby sa stretol aj s predstaviteľmi opozície. Eurokomisár počas svojej dvojdňovej pracovnej cesty na Slovensku dnes, v piatok 29. apríla 2022, rokoval s opozičnými politikmi, ktorí ho informovali o zneužívaní právneho systému na Slovensku. 

„Ak raz niekto je hlupák a poslúcha cudzích pánov v mene cudzích záujmov, tak potom môže urobiť také hlúpe rozhodnutie, ako je zbavenie sa funkčného systému protivzdušnej ochrany S-300 a odovzdanie tohto systému zadarmo na Ukrajinu. Ak je raz niekto hlupák a chce slúžiť cudzím záujmom a prijíma pokyny a rozkazy cudzincov, v tomto prípade Spojených štátov amerických, no tak uzemní stíhačky MIG-29 a príjme rozhodnutie, že náš vzdušný priestor budú chrániť lietadlá poľskej armády,“ priblížil R. Fico.

Títo ľudia, naša vláda sa za posledných pár mesiacov vzdala protivzdušnej ochrany, máme na Slovensku amerických, nemeckých, holandských vojakov, ktorí tu majú cudzie rakety, zbavujeme sa vlastných stíhačiek. Medzitým minister zdravotníctva Lengvarský prijal závažné rozhodnutie, čo sa týka zmeny pohlavia mužov a žien. „Oni rozkladajú vnútornú bezpečnosť štátu, oni odovzdávajú bezpečnosť toho štátu do rúk cudzích ľudí. Oni rozkladajú hodnoty. Veď my sme ľavicová strana, ja rešpektujem aj sexuálne menšiny, hoci viete, že to nie je nejaká prioritná téma pre nás. Ja som ľavičiar, ja som v podstate liberálny človek, ale nie som za hovadiny,“ povedal R. Fico.

A do tohto prichádza téma najvážnejšia, a to je téma energetickej bezpečnosti v najbližších mesiacoch a rokoch. Naša vláda dostala evidentne pokyn od USA, že Slovensko sa musí pridať k tým štátom EÚ, ktoré budú chcieť ako sankciu zastaviť odber ruskej ropy a ruského plynu. Na čo samozrejme prezidentka Čaputová a premiér Heger zvolili okamžite rétoriku, že v mene hodnôt, v mene slobody, v mene demokracie, v mene Ukrajiny prestaneme od Ruska odoberať plyn aj ropu. A má ho nahradiť v tankeroch dovezený skvapalnený plyn z USA, ktorý má okrem iného podľa všetkého podstatne viac znečistiť ovzdušie, ako autá. Plus je to obrovský biznis pre USA. Keďže však prišla odozva a zistili, že to také jednoduché nebude, začali sa baviť o tom, čo vlastne majú verejnosti ponúknuť, aby ten drahý skvapalnený plyn zvládli a treba šetriť. „Prvý prišiel minister hospodárstva, ktorý povedal, že bude v detskej izbe vyšraubovať žiarovky, aby mu dieťa nesvietilo v izbe. Vynikajúci nápad hodný 21. storočia. Potom prišla pani Remišová, pravdepodobne otužuje niekde v zime, hovorí, že treba znižovať teploty v izbách,“ podotkol predseda SMERu.

Najnovšie odporúčania však prinieslo ministerstvo hospodárstva. Prinieslo odporúčania, ako šetriť pri varení, pri pečení a pri chladničke. „Vypnite varenie a jedlo dokončite nahromadeným teplom pod pokrievkou. Dvere rúry na pečenie majte zatvorené. Námraza zvyšuje spotrebu,“ uvádza sa v metodike. No a na záver, aby toho málo nebolo, pridali sa vládni činitelia k myšlienke, že nikdy nebudú rešpektovať návrh Ruska, aby sme platili za plyn v rubľoch, lebo je to veľké poníženie. „Pán Heger, pani Čaputová, máte veľkú šancu. Buď zostanete hlupákmi, lebo len hlupák nemení názor. O tom, že ste hlupáci v otázkach zahraničnej politiky, bezpečnosti a energetiky už vôbec na Slovensku nikto nepochybuje. Ak chcete zostať hlupákmi, názor nezmeníte. Ale človek, pokiaľ urobí niekde chybu, musí si ju niekedy priznať a musí aj názor zmeniť. Preto mi dovoľte, aby som v mene strany SMER – sociálna demokracia veľmi jasne vyhlásil, my nie sme Ukrajinci a Ukrajinci nebojujú za nás. My s touto vojnou na Ukrajine nič nemáme. Ako politická strana SMER – sociálna demokracia sa predovšetkým staráme o životnú úroveň na Slovensku a o to, aby ľudia mali čím kúriť, aby mali teplú vodu, aby svietili a aby za to platili primerané ceny, ktoré si môžu dovoliť zo svojich platov. Preto vyzývame vládu Slovenskej republiky a vyzývame prezidentku, nech sa zaradia do múdrych krajín Európskej únie, nie sprostých. Nech prestanú počúvať pokyny a rozkazy zo Spojených štátov a nech nájdu také riešenie, aby Slovensko bola krajina, ktorá naďalej bude zásobovaná tak plynom, ako aj ropou,“ uzavrel R. Fico.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články