8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Energia: Plynovod Jamal naďalej pracuje v reverznom móde

Plynovod Jamal, ktorý tradične prepravuje ruský plyn cez Poľsko do západnej Európy, naďalej pracuje v reverznom režime. Nedeľa bola už šiestym dňom po sebe, keď plyn prúdi z Nemecka do Poľska, ukázali údaje nemeckého prevádzkovateľa siete plynovodov Gascade.

Podľa údajov z meracej stanice Mallnow ležiacej na poľsko-nemeckej hranici v nedeľu prúdil plyn cez plynovod Jamal v smere do Poľska v hodinovom objeme približne 1,2 milióna kilowatthodín (kWh/h), uviedla spoločnosť Gascade. Očakáva sa, že na tejto úrovni sa bude držať počas celého dňa.
      Gascade vlastní firma WIGA, čo je spoločný podnik ruského koncernu Gazprom a nemeckej plynárenskej spoločnosti Wintershall DEA. Wintershall DEA vlastnia nemecká chemická skupina BASF (67 %) a luxemburská investičná skupina LetterOne (33 %) ruského oligarchu Michaila Fridmana.

Otočenie tranzitu v plynovode Jamal spôsobilo, že európske ceny plynu sa tento týždeň dostali na nové rekordné maximá. V piatok (24. 12.) však opäť klesli.
      Rusko tvrdí, že otočenie toku plynu nie je politickým krokom, aj keď sa časovo zhoduje s nárastom napätia medzi Moskvou a Západom pre Ukrajinu.
      Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok (23. 12.) vyhlásil, že dôvodom reverzného toku je to, že Nemecko radšej predáva ruský plyn do Poľska a na Ukrajinu, než aby znížilo tlak na prehriatom trhu. Takisto obvinil z otočenia toku a prudkého zvýšenia cien nemeckých importérov.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články