18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Energetické zmeny neboli dôkladne premyslené, kritizujú nemeckí zamestnávatelia

Prezident nemeckého združenia zamestnávateľov Rainer Dulger vzhľadom na rastúce ceny energií navrhuje predĺženie termínov pre uhoľné elektrárne. Budúca spolková vláda musí rýchlo predložiť energetický koncept, ktorý zabezpečí dodávky energie a konkurencieschopné ceny. „V takom prípade sa nevyhneme predĺženiu termínov pre ukončenie uhoľnej energetiky,“ cituje agentúra DPA jeho vyjadrenie pre vydavateľstvo Funke-Mediengruppe.
      Poukázal na plánované ukončenie výroby elektriny z uhlia najneskôr do roka 2038. „Stojíme si za tým. Ak sa však ukáže, že sme ciele nastavili príliš ambiciózne a môžeme alternatívne energie bezpečne dodávať až neskôr, mali by sme otvorene a úprimne diskutovať o ostatných alternatívach,“ povedal Dulger.
      Dulger kritizuje, že Nemecko ako najsilnejšia priemyselná krajina Európy schválila energetické zmeny, ktoré neboli dôkladne premyslené. Najprv sa ukončila atómová energetika a teraz je na rade uhlie. „Keby sme to urobili opačne, mali by sme zrejme budúcu zimu o problém menej.“ Spoločnosti a ich zamestnanci sú odkázané na cenovo dostupnú energiu. „To, čo sa teraz deje, vyvoláva obavy,“ dodal Dulger.
      Dôvodom tejto diskusie je výrazný nárast energií a zároveň nie je jasné, ako chce Nemecko splniť svoje klimatické ciele. Koaličné strany sa dohodli o rýchlejšom ukončení uhoľnej energetiky. „V ideálnom prípade sa to stane už do roka 2030,“ píše sa v koaličnej dohode strán, ktoré chcú vytvoriť novú spolkovú vládu.
      Pri spaľovaní uhlia sa do ovzdušia vypúšťa mimoriadne veľa oxidu uhičitého. Plány budúcej vlády však vyvolávajú v dotknutých regiónoch skepsu. Budúci premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Hendrik Wüst v sobotu 16. októbra žiadal vysvetlenie, odkiaľ bude pochádzať elektrická energia, ako zostane cenovo dostupná a aká budúcnosť čaká pracujúcich v uhoľných regiónoch. „Budeme advokátom týchto ľudí a regiónov,“ cituje ho agentúra DPA.
      Ukončenie uhoľnej energetiky okrem Severného Porýnia-Vestfálska zasiahne aj Brandenbursko, Sasko a Sasko-Anhaltsko. Spolková vláda chce uhoľným regiónom pomôcť miliardovými sumami.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články