22 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Emisné povolenky pre všetkých? Chudobní ich môžu PREDÁVAŤ bohatým

Keď sa v roku 2021 v niektorých médiách objavili prvé správy o tom, že po pandémii príde doba klimatická, presnejšie, klimatická diktatúra, mnohí tieto správy označovali za výmysel a doslova hoax.

Emisné povolenky pre všetkých? Chudobní ich môžu PREDÁVAŤ bohatým
Schellnhuber sa ale nezmieňuje, čo sa bude robiť s vydychovaným CO2, ktoré tvorí asi 4-5 percent vzduchu vydychovaného ľuďmi. (foto ilustračné freepick)

Preto je veľmi zaujímavý článok, ktorý v januári 2023 publikovalo echo24.cz s názvom Emisní povolenky už i pro každého z nás. Klimatolog žádá omezení CO2 na osobu. Chudí mohou prodávat bohatým.

Juraj DRAXLER: Po voľbách by sa malo spustiť vyšetrovanie škôd, ktoré spôsobili tieto ministerstvá

„Najznámejší nemecký klimatológ“ Hans-Joachim Schellnhuber navrhuje, aby každému občanovi bola pridelená obmedzená spotreba CO2 na rok kvôli údajnej ochrane klímy. Emisné kvóty, ktorých dosah v EÚ zahŕňa ďalšie a ďalšie hospodárske odvetvia, by sa tak rozšírili aj na jednotlivcov.

Napríklad chudobný človek, ktorý nemá auto, chodí len pešo a veľmi nekúri, by kvóty mohol predať na burze boháčom, aby mohli lietať súkromnými tryskáčmi. Vplyvný predstaviteľ nemeckej klimatologickej lobby nápad prezentoval minulý týždeň pre časopis ARD Panorama. Podľa ministra hospodárstva a ochrany klímy Roberta Habecka to „teraz“ nie je na programe dňa. Denník Die Welt návrh označil v komentári nielen za obmedzovanie blahobytu, ale aj slobody. Ako sa ďalej v spomínanom článku píše, Schellnhuber vyzval na zavedenie individuálneho limitu CO2 pre osoby a zároveň, aby sa umožnilo týmto súkromným osobám s takto pridelenými kvótami obchodovať. „Každý dostane tri tony CO2 ročne, ale ak potrebujete viac, musíte si kúpiť od ostatných, ktorí spotrebujú menej,“ vysvetlil klimatológ z Postupimského inštitútu pre výskum vplyvu klímy.

Milan BENKOVSKÝ: Manipulácia más a predčasné voľby. Osem techník, ako OVLÁDNUŤ masy

Aby sa predišlo najhorším následkom údajnej klimatickej krízy, zaviazalo sa mnoho krajín zastaviť globálne otepľovanie v náraste pod dva stupne Celzia. S hranicou dvoch stupňov Celzia prišiel pritom sám Schellnhuber už v roku 1995 a postupne si ho osvojila najskôr nemecká vláda, potom Európska únia a po kodanskej klimatickej konferencii v roku 2009 sa to stalo cieľom mnohých vlád po celom svete.

Podľa niektorých klimatológov, aby sa tento cieľ dosiahol, môže byť v nasledujúcich desaťročiach do atmosféry celosvetovo vypustené iba obmedzené množstvo skleníkového plynu CO2. V súčasnej dobe každý jedinec údajne spôsobí, že do atmosféry sa vypustí asi desať ton CO2 ročne. Ľudia s vyššími príjmami vypúšťajú výrazne väčšie množstvo skleníkových plynov. Ako píše server Tagesschau, podľa údajov parížskej World Inequality Lab, organizácia, ktorá o sebe tvrdí, že študuje nerovnosti po celom svete, vypúšťa mnoho milionárov v Nemecku viac ako 100 ton CO2 na osobu za rok. Na celom svete niekoľko sto tisíc superbohatých vraj spôsobí, že do atmosféry sa dostane ročne dokonca viac ako 2000 ton CO2, počítaných na ich osobu.
Naproti tomu zrejme „zodpovedný,“ často aj chudobný človek, ktorý chodí len pešo a spotrebúva výrobky, ktorých produkcia údajne spôsobuje minimálnu exhaláciu CO2, by mohol so svojimi kvótami obchodovať a predávať ich tak bohatým, ktorým ich pridelené kvóty na bežný život nestačia.

Ale pri troch tonách CO2 by nezostalo, emisie by museli začať rýchlo klesať. Hranicu troch ton naplánoval Schellnhuber približne na rok 2030, na nulu by sa mal systém dostať do polovice storočia. Schellnhuber sa ale nezmieňuje, čo sa bude robiť s vydychovaným CO2, ktoré tvorí asi 4-5 percent vzduchu vydychovaného ľuďmi. Spolkový minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck (Zelení) hornú hranicu troch ton CO2 pre každého jednotlivca odmieta. „Teraz sa nesústredím na otázku individuálnej regulácie,“ vysvetľuje Habeck v rozhovore pre Panorama. Minister by chcel množstvo skleníkových plynov znížiť už zavedenými opatreniami, ako je rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie alebo rekonštrukciou budov. Navyše by sa podľa Habecka museli zdražiť alebo prípadne zakázať produkty, ktoré sú vyrábané spôsobom, ktorý škodí klíme. Zastáva názor, že ciele ochrany klímy možno lepšie dosiahnuť bez „individuálnej regulácie klímy“.

Týždenník Panorama však pridáva, že Schellnhuber nie je s takýmito nápadmi medzi nemeckými klimatológmi osamotený. Odborná rada pre otázky klímy zriadená spolkovou vládou dochádza k záveru, že súčasné opatrenia nie sú dostatočné. Emisie skleníkových plynov klesajú podľa rady príliš pomaly a ciele na rok 2030 budú pravdepodobne „výrazne nedodržané“. Rada preto odporúča už neformulovať iba mäkké redukčné ciele, ale zaviesť „tvrdý limit povolených emisií“. Nápad „najznámejšieho nemeckého klimatológa“ si v denníku Die Welt všíma aj komentátorka Kristina Schroederová, ktorá upozorňuje, že so zavedením podobných opatrení by upadol nielen blahobyt ľudí, ale ešte viac aj sloboda.

Zdroj: echo24.cz/nn

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x