28.1 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

Egypt deportoval syna poradcu palestínskeho prezidenta

Egyptské úrady deportovali syna prominentného palestínskeho politika, ktorý si pre obvinenia z väzieb so zakázanou islamistickou skupinou Moslimské bratstvo odsedel 2,5 roka vo vyšetrovacej väzbe. S odvolaním sa na jeho príbuzných o tom v sobotu informovala agentúra AP.
      Rámí Šaas, syn Nabíla Šaasa – poradcu palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása -, bol vo štvrtok prepustený z väzenia a následne deportovaný, uviedla rodina vo vyhlásení.

Rodina uviedla, že egyptské úrady odovzdali Rámího Šaasa zástupcovi palestínskej samosprávy na medzinárodnom letisku v Káhire, kde nastúpil na let do jordánskeho hlavného mesta Ammán. V sobotu potom nastúpil na ďalší let – do Paríža, kde žije jeho manželka Céline Lebrunová, francúzska štátna príslušníčka, uvádza sa vo vyhlásení.
      Egyptská vláda nekomentovala záležitosť so Šaasom. Jeho rodina však vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že egyptské úrady ho prinútili vzdať sa občianstva, čo bola „podmienka jeho prepustenia“.
      „Nikto by si nemal vyberať medzi slobodou a občianstvom. Rámí sa narodil ako Egypťan … . Žiadne vynútené zrieknutie sa občianstva pod nátlakom to nikdy nezmení,“ uvádza sa vo vyhlásení.   

Egypt deportoval syna poradcu palestínskeho prezidenta
Foto: Ilustračné NN

   Rámího Šaasa zatkli v júli roku 2019 v Káhire. Následne bol obvinený z prepojenia na Moslimské bratstvo, ktoré egyptská vláda v roku 2013 označila za teroristickú organizáciu.
      Spolu so Šaasom boli neskôr súdne stíhaní aj ďalší aktivisti. Tí boli zadržaní asi mesiac pred ním na základe podozrenia, že nadviazali spoluprácu s členmi Moslimského bratstva hľadanými v Turecku.
      Vlani bol Šaas v Egypte zaradený na zoznam teroristov. AP poznamenala, že ide o muža, ktorý pomohol založiť egyptskú pobočku hnutia BDS (Boycott, Divestment and Sanctions – bojkot, odliv kapitálu a sankcie).

Medzinárodné hnutie BDS sa snaží v mene ľudských práv Palestínčanov o ekonomický a kultúrny bojkot toho, čo nazýva izraelský „režim útlaku“.
      Izrael obviňuje toto hnutie z antisemitizmu a snahy o skoncovanie so štátom s väčšinovým židovským obyvateľstvom tým, že podporuje návrat palestínskych utečencov.  

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články