15.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

Doktor Čičala k referendu: Čakali ste iné? Nič iné sa nedalo čakať! Aj toto divadlo malo nejaký cieľ

Referendum o zmene ústavy je už minulosťou, čo je ale prítomnosťou sú diskusie ľudí o tom, ako dopadlo. Ak z tejto diskusie vylúčime politikov, z ktorých si každý rozpráva to, čo sa mu na obhajobu jeho záujmov hodí, tak Slovensko je opäť poriadne rozdelené. Rozdelené však najmä pre nevedomosť, ktorú o referende malo, respektíve dostávalo.

Doktor Čičala k referendu: Čakali ste iné? Nič iné sa nedalo čakať! Aj toto divadlo malo nejaký cieľ
Zdroj: FB / Radoslav Čičala

Mnohí Slováci vnímali referendum ako kampaň Roberta Fica na predčasné voľby a prinavráteniu sa k moci. Žiaľ, takúto hlúposť dostávali nielen od politikov, ktorí sa týmto tvrdením iba zakrývali, aby odlákali ľudí od účasti na referende, a tiež od mainstreamových médií, ktoré ak už o ňom radšej nemlčali, tak prinajmenšom nehovorili celú pravdu. Referendum totiž nebolo o Ficovi a predčasných voľbách, lebo o tých už bolo rozhodnuté a to, kto bude pri moci rozhodnú o niekoľko mesiacov samotní voliči. Takže chyba priatelia, ktorí ste zostali doma, obrali ste sa o možnosť rozhodovať o odvolaní budúcich vlád, ktoré nebudú robiť v prospech vás. V statuse to vysvetľuje aj doktor Radoslav Čičala, ktorý ako psychiater stojí na strane ľudí s rozumom. Tým ostatným by chcel teda aspoň pomôcť.

Podľa doktora Radoslava Čičalu strach využívajú psychopati ako svoju živnú pôdu

Politika je divadlo a hry viacerých záujmových skupín

„Všetci riešia referendum a znova sklamanie ako po protestoch. Čakali ste iné? Nič iné sa nedalo čakať,“ konštatuje hneď v úvode Čičala, podľa ktorého s informovaním ľudí pribúda nevoličov. „Práve tí, čo chápu politiku, že to je divadlo a hry viacerých záujmových skupín vedia, že aktuálne nie je koho voliť a čoskoro ani nebude. Nie je ešte tak zle. Existujúce strany obsahujú prevažne slovenský výber psychopatov, manipulantov, parazitov. Len ťažko tam nájdete serióznych ľudí bez postranných záujmov,“ prízvukuje lekár psychiater a dodáva, že mnohé opozičné strany sú len hrou na opozíciu. „Ich aktivity a hlavne nečinnosť sme mohli vidieť počas „pomoci“ ľuďom, keď ich šikanovali nezmyselnými COVID opatreniami. Vtedy boli všetky právnické „elity“ ako Kaliňák a spol. zalezené,“ vysvetľuje Čičala.

Doktor Čičala k referendu: Čakali ste iné? Nič iné sa nedalo čakať! Aj toto divadlo malo nejaký cieľ
Zdroj: FB / Radoslav Čičala

Podľa Čičalu sa v priemere 40 percent ľudí volieb nezúčastňuje. „Tých 60%, čo ide na voľby, sú pol na pol Divadelná skupina 1 (súčasná vláda a strany ako PS, KDH…), Divadelná skupina 2 (Fico, Pellegrini, Republika, SNS, Národná koalícia)… Riešením je len informovanie verejnosti, vytriezvenie a spoľahnutie sa na seba a okolie, vytvorenie lokálnych skupín z obyčajných ľudí bez manipulácie politikmi. Na to, si však ešte počkáme,“ píše doktor Radoslav Čičala, ktorý na samý záver dodáva: „ Ani z prváka neurobíte vysokoškoláka za pol roka. Aj ľudia na politické vytriezvenie a pochopenie divadelných hier potrebujú čas. Fico a vedenie divadelnej skupiny číslo 2 vedelo, že väčšia účasť ako 35% nebude. Prečo to robili, sa dozvieme možno za pár mesiacov. Nič nerobia len tak. Aj toto divadlo malo nejaký cieľ….“

Tí, ktorí nešli k referendu podľa Petra Oremusa vlastne nič nedosiahli

O politické dianie sa zaujíma menej ako polovica voličov

Prirodzene, status doktora Čičalu mnohí Slováci okomentovali a diskusia pod ním bola naozaj zaujímavá. Janka A. sa rozpísala asi najviac, svoje pocity ale vyjadrila veľmi jasne. „Čo mne ukázalo referendum? V prvom rade, že je zle nastavené. V klasických parlamentných, alebo prezidentských voľbách sa rešpektuje výsledok, aj keď príde len 20% voličov. Pretože v opačnom prípade by sme nikdy nemali žiadnu vládu. Ak je teda možné, aby vládla vláda alebo prezident len s teoreticky 20% mandátom voličov, potom by aj kvórum pre referendum malo byť znížené a teda v praxi použiteľné,“ vysvetľuje Janka, podľa ktorej bolo kvórum v minulosti nastavené tak, aby zabetónovalo právomoci vládnucej triedy a uvedomelý volič bol z účasti na voľbe svojho osudu vylúčený.

Doktor Čičala k referendu: Čakali ste iné? Nič iné sa nedalo čakať! Aj toto divadlo malo nejaký cieľ
Zdroj: FB / Radoslav Čičala

Súčasné právne podmienky referenda podľa Janky nastavené tak, že počíta so 100% politickou a občianskou zaangažovanosťou všetkých voličov. „Lenže… takto to v praxi nefunguje. Tak ako významné percento občanov nezaujíma povedzme futbalový zápas, alebo čítanie klasiky, nedá sa očakávať, že 100% obyvateľov visí na správach, či už mainstreamových, alebo alternatívnych. A už vôbec sa nedá očakávať, že každý obyvateľ Slovenska má záujem analyzovať, politické udalosti, alebo vôbec sa politikou zaoberať,“ konštatuje diskutujúca Janka, podľa ktorej samotná volebná účasť vo všetkých referendách na Slovensku to v praxi potvrdila.

Doktor Čičala k referendu: Čakali ste iné? Nič iné sa nedalo čakať! Aj toto divadlo malo nejaký cieľ
Zdroj: FB / Verejnosť proti nátlaku a psychickému mučeniu

Z referenda podľa nej vyplynulo, že o politické dianie sa zaujíma menej ako polovica voličov. „K neúspechu samozrejme významne prispela aj ignorácia médií a negatívne ovplyvňovanie súčasnej dočasne poverenej vládnej garnitúry. Suma sumárum, kým sa neupravia legislatívne referendové procesy tak, ako sú dnes volebné, nebude úspešné žiadne referendum. A politicky a občiansky uvedomelí občania nikdy nedostanú šance potiahnuť so sebou tých ľahostajných. Na druhej strane, napriek tvrdo pretláčanej negatívnej propagande „verchušky“ a sabotáži médií, takmer tretina občanov odmietla súčasnú koalíciu. Takmer vyrovnaný počet k súčasnému mandátu dočasne poverenej koalícii. Dosť na to, aby pochopili, že občania ich majú dosť,“ uzavrela Janka svoj diskusný príspevok.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x