3.9 C
Nitra
piatok, 28 januára, 2022

Dôchodcovia žijúci v ČR už nebudú musieť predkladať doklady o ŽITÍ

Dôchodcovia žijúci v Českej republike, ktorí dostávajú dôchodok zo Sociálnej poisťovne (SP), od Nového roka už nebudú povinní každoročne predkladať potvrdenie o žití. Údaje o poberateľoch dôchodkových dávok si totiž začína SP vymieňať s Českou správou sociálneho zabezpečenia elektronicky. Umožnila to vzájomná dohoda o elektronickej výmene údajov medzi oboma inštitúciami, ktoré v týchto dňoch úspešne ukončili pilotné testovanie projektu a od 1. januára 2022 ho spustia naostro.

Informovala o tom hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková. O ukončení povinnosti predkladať doklad o žití bude SP svojich poistencov v ČR adresne informovať.
      Podobne dôchodcovia, ktorí dostávajú dôchodok z Česka na účet a majú bydlisko na Slovensku, budú potvrdenie o žití predkladať Českej správe sociálneho zabezpečenia podľa českej legislatívy už len raz ročne, doteraz tak robili každý štvrťrok alebo vždy pri žiadosti o výplatu dávky.

Dôchodcovia žijúci v ČR už nebudú musieť predkladať doklady o ŽITÍ


      „Tento projekt odbúrava jednu z byrokratických povinností našich dôchodkov žijúcich v Českej republike. Povinnosť preukazovať žitie aspoň raz ročne pre nich odpadá. Listom ich o tom budeme informovať spolu s rozhodnutím o zvyšovaní dôchodkov od januára 2022,“ uviedol generálny riaditeľ SP Juraj Káčer.
      Zmluva o výmene údajov medzi oboma inštitúciami nadobudne účinnosť od 1. januára 2022. Umožňuje výmenu dát o úmrtiach poberateľov dôchodkov. „Dohoda prináša zníženie priamej administratívnej záťaže dôchodcov a eliminuje aj riziko neoprávnenej výplaty dávok. V ďalších fázach projektu príde na rad aj výmena ďalších informácií z oblasti dôchodkového poistenia (výška dôchodku, druh dôchodku, druh a výška zrážky),“ skonštatovala hovorkyňa.
      Tlačivo potvrdenia SP doteraz doručovala dôchodcom pravidelne s rozhodnutím o zvýšení dôchodku v decembri, respektíve na prelome rokov. Tento rok im spolu s rozhodnutím o valorizácii dôchodku od januára 2022 doručí informáciu o ukončení povinnosti preukazovať žitie.
      SP v súčasnosti vypláca do Českej republiky viac ako 14.000 dôchodkových dávok. Naopak, česká strana tým dôchodcom, ktorí poberajú dôchodkové dávky z českého sociálneho systému a žijú na Slovensku, zasiela viac ako 36.000 dávok.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články