18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Do SND sa vracia opera Čert a Káča, réžie sa ujala Z. Fischer

Slovenské národné divadlo (SND) chystá premiéru opery Čert a Káča. Dielo Antonína Dvořáka sa do SND vracia po vyše 40 rokoch. Hudobne operu naštudoval Martin Leginus, ktorý je spolu s Brankom Ladičom tiež dirigentom nového operného titulu. Scénu a kostýmy navrhol David Janošek. Réžie sa ujala Zuzana Fischer.

„Od tohto titulu môžu diváci očakávať veľa farieb v hudbe, veľa farieb v orchestri, zároveň veľa akcie na javisku, mnoho krásy a mnoho radosti,“ povedala pre TASR k svojmu režijnému debutu v SND Fischer, momentálne najmladšia operná režisérka na Slovensku. „Každá rozprávka má nielen jeden prvoplánový význam, rozprávka je jedna veľká metafora, veľký symbol, a preto sa snažíme nachádzať i v tejto téme symboly a prieniky medzi touto témou a medzi našou bežnou realitou,“ dodala Fischer.

Do SND sa vracia opera Čert a Káča, réžie sa ujala Z. Fischer
Foto: sk.wikipedia.org

V opere Čert a Káča sa Dvořákovi podarilo spojiť hudobné svety ľudového tanca a piesne s wagnerovskou metódou príznačných motívov. „V jednoliatom hudobnom prúde, takmer bez samostatných árií, dvojspevov a ansámblov, vyzdvihol úlohu orchestra s množstvom efektných tanečných čísiel,“ hovorí dramaturg Jozef Červenka.

Opera má tri dejstvá, každé sa odohráva v inom prostredí – v krčme, v pekle a na zámku. Inscenáciu pripravuje mladý tvorivý tím. Scéna je variabilná, kostýmy pozoruhodné a tance veselé. Na scéne upútajú pozornosť divákov rôzne skupiny tanečníkov. „Staviame to na fyzickom pohybe, máme tu akrobatov, parkuristov, čo sú formy pohybu, ktoré sa v opere na Slovensku príliš nevyskytujú,“ poznamenala režisérka.
      V postave drzej a nebojácnej jazyčnice Káče sa predstavia v alternácii Katarína Flórová a Monika Fabianová. Čerta Marbuela spievajú Michal Onufer a Daniel Čapkovič, Ovčák Jirka je Ondrej Šaling a Peter Račko. Kňažnú spieva Jolana Fogašová a Eva Hornyáková. Ako Lucifer sa predstaví Jozef Benci alebo Peter Mikuláš.
      Premiéra je naplánovaná na 26. a 27. februára.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články