19.2 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

DNES sa ZAČALA distribúcia IVERMEKTÍNU do lekární. Bude na predpis, má to však jeden háčik

Včera som zachytila správu, že sa opäť do slovenských lekární vracia liek Ivermektín, ktorí niektorí odborníci, aj lekári, považujú za kľúčový liek pri liečbe ochorenia Covid 19. Na to, či je to pravda, že sa začala distribúcia Ivermektínu do lekární a komu je liek určený, som sa spýtala Jany MITMANN, generálnej riaditeľky Exeltis Slovakia s.r.o. Táto spoločnosť totiž liek na Slovensko priniesla.

DNES sa ZAČALA distribúcia IVERMEKTÍNU do lekární. Bude na predpis, má to však jeden háčik
Foto: Ilustračné

Ako je to možné, že sa už u nás ivermektín objavil a distribuuje sa do lekární? Kto ho nakupuje, môžu si ho kúpiť napríklad aj lekárne priamo, alebo lekári?

Ivermektín sa objavil na Slovensku začiatkom roka na špeciálne povolenie MZ SR, ktoré schválilo dovoz neregistrovaného ivermektínu. Podľa informácii ktoré máme, bol to ivermektín nepochádzajúci z EU.

Je veľmi pravdepodobné, že Slovensko sa pre používanie ivermektínu rozhodlo po vzore niektorých západných krajín, kde sa ivermektín používa.

MZ SR schválilo dovoz v indikáciách U07.1 Potvrdená infekcia COVID-19 a U07.2 Podozrenie z infekcie COVID-19.

Liek sa na Slovensku distribuuje výhradne v povolenom distribučnom reťazci, teda distribútor – lekáreň a je na lekársky predpis.

O aký ivermektín ide – v akom balení, jeho cena?

Ivermectin Exeltis sme uviedli v balení 10x3mg (10 tabliet s obsahom 3g účinnej látky ivermektin v jednej tablete). Cena v lekárňach sa môže líšiť, ale nemala by prekročiť 12 Eur za balenie.

Akú indikáciu má tento liek, je určený aj na liečbu ochorenia covid 19?

Ivermektín je antiparazitikum a primárne je indikovaný na liečbu rôznych humánnych parazitóz.

V súčasnosti neexistuje žiadny ivermektín so schválenou indikáciu na liečbu covid, ale klinické štúdie v EU už prebiehajú. Ak budú úspešné a účinnosť potvrdia, bude len otázkou krátkeho času, kým takýto ivermektín bude dostupný aj na Slovensku.

Kto ho môže predpísať? Dostanú sa k nemu aj pacienti, ktorí veria na liečbu ivermektínom pri covide 19, napríklad na vlastné riziko?

Tak toto je otázka, na ktorú môžem odpoveď len v medziach zákona. Liek môže predpísať lekár, na základe indikácie a rozhodnutia lekára.

„Na vlastné riziko“ legislatíva nepozná a boli sme svedkami „pašovania“ ivermektínu. V prípade potreby je dostupný a jeho potrebe a užívaní sa musí pacient poradiť s lekárom.

Máme záruku, že ho bude naozaj dostatok v našich, slovenských lekárňach, alebo hrozí, že distribučky budú priekupníkmi a liek pôjde mimo Slovenska? Toto sa dá nejako ošetriť?

Keďže naša sesterská spoločnosť je výrobcom ivermektínu, môžeme si dovoliť dobrú cenu aj kontinuitu distribúcie. Samozrejme, odhadnúť dopyt je ťažké, ale pokiaľ bude, urobíme maximum pre jeho nepretržitú dostupnosť. A vyvážať mimo SR neplánujeme, naši ľudia sú na prvom mieste.

Prečo sa vaša firma rozhodla doviesť ivermektín – ako sa vám to podarilo?

Naša spoločnosť, po dôslednom preštudovaní všetkých dostupných informácii zvážila a rozhodla sa liek Ivermectin zaregistrovať. Myslíme si, že tak, ako aj v iných krajinách, aj na slovenskom trhu má miesto.

Náš produkt pochádza z našej vlastnej výroby, zo závodu našej sesterskej spoločnosti. Ivermektín vyrábame v Španielsku pre mnoho iných krajín, tak prečo nie aj pre Slovensko. Podarilo sa to len vďaka viere, že mnoho ľudí tento produkt môže potrebovať a ocenia jeho prítomnosť u nás.

Spýtam sa otvorene – použil niekto, koho poznáte, tento liek pri liečbe covidu?

Pani redaktorka, ivermektín na liečbu covid-19 nie je nikde na svete schválený, pretože ešte nie sú ukončené klinické štúdie, ktoré by potvrdili jeho účinnosť a bezpečnosť. Na druhej strane, MZ SR schválilo v tomto roku dovoz neregistrovaného ivermektínu na diagnózu covid a následne bol podávaný v ambulanciách a nemocniciach mnohým pacientom.

Uvediem len jeden príklad a citujem: „Liek zjednoduší a skráti ochorenie, v mnohých prípadoch zabráni hospitalizácii.“

https://cnn.iprima.cz/bratislavska-lekarka-podala-ivermektin-80-pacientum-uz-po-druhe-davce-se-citili-lepe-20316

Ak nekúpim ivermektín v lekárni v meste, kde žijem, ako si ho mám zadovážiť v prípade, že mám recept? Ako sa k nemu dostanem legálne? Toto ľudí asi zaujíma najviac.

Keďže ide o liek na recept, každá lekáreň na Slovensku je povinná ho pre pacienta zabezpečiť. Lekáreň objedná Ivermectin Exeltis v distribučnej spoločnosti.

Rusi údajne vyvinuli tiež liek na liečbu covidu – Iritmiriv, máte o tom nejaké informácie?

Bohužiaľ nie, ale osobne si myslím, že akákoľvek účinná a bezpečná liečba covid-19 bude potrebná. Stále budú pacienti, ktorí sa z akýchkoľvek dôvodov nebudú môcť očkovať a systém bude musieť limitovať množstvo hospitalizovaných, či ťažkých priebehov.

Informácie zo ŠUKL TU.

Pýtala sa Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články